Skolimowski, Bromski i Benkowska powalczą o nagrodę główną 40 Festiwalu Filmowego w Gdyni

Osiemnaście tytułów wybrano do Konkursu Głównego 40. jubileuszowego Festiwalu Filmowego w Gdyni. Wśród produkcji, które powalczą o nagrody główne, znalazły się dzieła takich twórców jak: Jerzy Skolimowski, Jacek Bromski, Borys Lankosz, Magnus Van Horn czy Małgorzata Szumowska. Nie zabrakło również gdyńskiego akcentu, czyli reżyserów Elżbiety Benkowskiej i Łukasza Ostalskiego. W tym roku zmieniono również formułę Konkursu Inne Spojrzenie.

Komitet Organizacyjny odpowiedzialny za ostateczną listę filmów nominowanych do Konkursu Głównego 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni, wyselekcjonował następujące tytuły:

11 minut, reż. Jerzy Skolimowski
Anatomia zła, reż. Jacek Bromski
Body/Ciało, reż. Małgorzata Szumowska
Chemia, reż. Bartek Prokopowicz
Córki dancingu, reż. Agnieszka Smoczyńska
Demon, reż. Marcin Wrona
Excentrycy, reż. Janusz Majewski
Hiszpanka, reż. Łukasz Barczyk
Intruz, reż. Magnus von Horn
Karbala, reż. Krzysztof Łukaszewicz
Letnie przesilenie, reż. Michał Rogalski
Moja siostra, reż. Kinga Dębska
Noc Walpurgi, reż. Marcin Bortkiewicz
Nowy Świat, reż. Elżbieta BenkowskaŁukasz OstalskiMichał Wawrzecki
Obce niebo, reż. Dariusz Gajewski
Panie Dulskie, reż. Filip Bajon
Ziarno prawdy, reż. Borys Lankosz
Żyć nie umierać, reż. Maciej Migas

Jeszcze w 2014 roku sekcja Inne Spojrzenie miała charakter przeglądu, w którym prezentowano filmy o szczególnej specyfice artystycznej. W formule konkursowej, Inne Spojrzenie, jest organizowane pierwszy raz. Adresowane jest do twórców filmów międzygatunkowych, eksperymentalnych, które trudno jednoznacznie sklasyfikować. Główną nagrodą w konkursie jest Złoty Pazur. Nagroda za odwagę formy i treści ma wartość finansową 30 tys. zł (18 tys. zł dla reżysera i 12 tys. zł dla producenta). Jednocześnie zapadła decyzja, o zrezygnowaniu z Nagrody Specjalnej w Konkursie Głównym.

Do Konkursu Inne Spojrzenie przyjęto filmy:
Baby Bump, reż. Kuba Czekaj
Czarodziejska góra, Reż. Anca Damian
Performer, reż. Łukasz RondudaMaciej Sobieszczański
Śpiewający obrusik, reż. Mariusz Grzegorzek
W spirali, reż. Konrad Aksinowicz
Walser, reż. Zbigniew Libera

To jest dobry rok dla polskiego kina i tegoroczna bogata selekcja po prostu to odzwierciedla – mówi dyrektor artystyczny Festiwalu Michał Oleszczyk. – Wybór był, jak zawsze, trudny, bo zgłoszeń było jeszcze więcej niż rok temu: w sumie do obu Konkursów zgłoszono 53 tytuły. Myślę jednak, że znaleźliśmy złoty środek. Moim największym powodem do radości jest absolutny wysyp debiutów, duża liczba tytułów premierowych, a także sekcja Inne Spojrzenie, która naprawdę rośnie w siłę: konkurencja o pierwszy w historii festiwalu Złoty Pazur będzie naprawdę zacięta.

Przypomnijmy, że 40. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 14-19 września 2015 roku.

 

źródło: Urząd Miasta Gdyni