Park Konstruktorów, Muzeum Emigracji, Gdyńskie Centrum Filmowe, Zarząd Morskiego Portu Gdynia czy mistrzowskie zespoły RC Arka Gdynia i Seahawks Gdynia znalazły się wśród nominowanych do „Pomorskich Sztormów 2015″. Ale na tym nie koniec „gdyńskich” nominacji, bo wśród zauważonych znalazło się wiele firm i osób działających w naszym mieście. Plebiscyt Gazety Wyborczej Trójmiasto zostanie rozstrzygnięty 8 marca podczas gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Laureatów wybierze kapituła a także internauci.

Pomorskie Sztormy to plebiscyt organizowany przez “Gazetę Wyborczą Trójmiasto” i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Nagrody dla przedstawicieli pomorskiego biznesu, sportu i kultury przyznawane są w jedenastu kategoriach – 9 z nich wybierze kapituła konkursowa, trzy pozostałe zostaną przyznane głosami internautów i czytelników.

Listy nominowanych powstały po obradach zespołów złożonych z dziennikarzy gazety przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego a także niezależnych ekspertów. W każdej z kategorii znalazło się dziesięciu nominowanych.

Głosowanie trwa od 29 stycznia do14 lutego mogą głosować za pomocą kuponów publikowanych codziennie w na łamach Wyborczej i w Internecie: http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,150641,19550698,pomorskie-sztormy-2015-czas-na-glosowanie.html

Poniżej prezentujemy gdyńskie nominacje, wraz z uzasadnieniem:

BIZNES

Inwestycja Roku 
 
Kolejka na Kamienną Górę oraz rewitalizacja placu Grunwaldzkiego. Trzy sale kinowe, kawiarnia, restauracja, galeria, siedziba Gdyńskiej Szkoły Filmowej – to wszystko znalazło się w budynku GCT. Do tego zrewitalizowany pl. Grunwaldzki i kolejka torowa na Kamienną Górę.

Park Konstruktorów. Nowy obiekt na terenie byłej Stoczni Gdynia oferuje przestrzeń dla kreatorów, projektantów i inżynierów, w której mogą rozwijać zaawansowane projekty technologiczne “od koncepcji do produktu”.

Firma Roku

Zarząd Morskiego Portu Gdynia – w minionym roku zakończyło się pięć poważnych projektów inwestycyjnych zwiększających możliwości przeładunkowe.

Control Solutions – firma realizuje projekty dla czołowych producentów samochodów na świecie, m.in. Jaguar, Land Rover, Volkswagen, Volvo, BMW i Ford.
SpaceForest – rozwija technologie w sektorze kosmicznym, tworzy i komercjalizuje nowe pomysły w technice mikrofalowej, sztucznej inteligencji i rozpoznawaniu wizyjnym.
Andervision – firma udowadnia z powodzeniem, że beton to technologia przyszłości, obecnie rozwija proekologiczne technologie, m.in. betonu z efektem fotograficznym.

Młoda Firma Roku

LOFI Robot – postanowiła stworzyć edukacyjne zestawy do nauki robotyki oraz kodowania, prowadzi pionierskie lekcje na ten temat.
Trineo – firma przygotowała pierwszy profesjonalny mobilny detektor ruchu, który w połączeniu z aplikacją mobilną tworzy nowatorskie rozwiązanie w dziedzinie osobistego bezpieczeństwa. 
Lo Tech Toys – para projektantów z Gdyni stworzyła zabawki z “odpadów”, które uczą nie tylko ekologii, ale także mechaniki czy fizyki.
Studio Gruszka – firma tworzy zabawki dla dzieci z drewnianych konstrukcji, starych skrzynek, regałów, stołów czy palet.
Futured – tworzą od podstaw unikalną platformę edukacyjną nuadu.pl, której celem jest wspieranie edukacji w zakresie wdrażania w szkolnictwie nowoczesnych technologii informatycznych;

KULTURA

Wydarzenie Roku
 
Otwarcie Gdyńskiego Centrum Filmowego. Na takie miejsce mieszkańcy Trójmiasta czekali bardzo długo. Gdyńskie Centrum Filmowe to ambitny repertuar wyświetlany w trzech nowoczesnych salach studyjnych, centrum edukacji oraz miejsce spotkań i kulturalnej wymiany myśli.

Otwarcie Muzeum Emigracji w Gdyni. Muzeum Emigracji w jednym miejscu łączy historię wszystkich Polaków, którzy na przestrzeni lat musieli opuścić kraj. To również jedyne w kraju muzeum poświęcone historii emigracji. Na swoją siedzibę obrało Dworzec Morski w Gdyni, który po odnowieniu przypomina o dawnych czasach świetności morskich podróży.

Spektakl “Zły” w Teatrze Muzycznym. To brawurowe przeniesienie na teatralne deski kryminału Leopolda Tyrmanda z 1955 r. Wojciech Kościelniak po raz kolejny, po “Chłopach” Reymonta i “Lalce” Prusa”, wprowadza pod musicalowym płaszczykiem klasykę polskiej literatury. Są gangsterskie porachunki, wartka akcja i wspomnienie minionych lat PRL.

Człowiek Roku 
Leszek Kopeć – za sprawianie, że Gdynia i film, za sprawą festiwalu i nowego centrum filmowego, połączone są coraz mocniejszymi więzami.

Odkrycie Roku

Miłosz Sakowski – reżyser, za krótkometrażowy film fabularny “Dzień babci”, który zrobił sporo szumu nie tylko w Polsce.

SPORT
Sportowiec Roku
 
Monika Kobylińska (piłka ręczna, Vistal Gdynia). Zaledwie 20-letnia szczypiornistka ma za sobą rok jak ze snu. Zaczynała go jako rezerwowa Vistalu, kończyła jako kluczowa zawodniczka reprezentacji, która na mistrzostwach świata zajęła 4. miejsce. Zasłużenie wybrana została też do “7” największych odkryć turnieju. Z klubem zdobyła wicemistrzostwo i Puchar Polski.

Drużyna Roku

RC Arka Gdynia (rugby) – mistrzostwo Polski
Vistal Gdynia (piłka ręczna) – wicemistrzostwo Polski, Puchar Polski
Seahawks Gdynia (futbol amerykański) – mistrzostwo Polski.

Odkrycie Roku

Syntia Ellward – wicemistrzyni świata w sztafecie 4×800 m.
 Joanna Tomala – trzecie miejsce drużynowo podczas mistrzostw Europy.
Przemysław Żołnierewicz – srebrny medalista mistrzostw Polski do lat 20 z Asseco Gdynia, siódme miejsce z drużyną w seniorskiej Tauron Basket Lidze.

 

źródło: Urząd Miasta Gdyni