parallax background

IV Żeglarska Parada Świętojańska

6 czerwca 2020
 

Tegoroczna parada będzie różnić się od poprzednich przede wszystkim tym, że odbędzie się w dzień, a nie tak, jak w poprzednich latach po zmierzchu. Jej trasa będzie dłuższa – z Gdańska do Gdyni. Poza tym jej przebieg i organizacja będzie podporządkowana obowiązującym przepisom dotyczącym zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.W czwartek 18 czerwca ukaże się specjalna wkładka do „Dziennika Bałtyckiego” publikowana w partnerstwie z Portem Gdynia, poświęcona Paradzie. Zawierać będzie m.in. mapę trasy, po której będą płynąć uczestniczące w wydarzeniu jednostki. Na mapie pokazany zostanie też szyk Parady z rozmieszczeniem uczestniczących w niej żaglowców i jachtów oraz pokazaniem najlepszych punktów widokowych na lądzie. Aby znaleźć się w tym zestawieniu i zyskać atrakcyjną pamiątkę, należy przesłać zgłoszenie udziału jednostki do poniedziałku 15 czerwca na podany w ramce na końcu tekstu adres mailowy. Ze względu na cykl wydawniczy, jachty zgłoszone po tym terminie nie zostaną ujęte na mapie.Na piątek zaplanowana jest odprawa skiperów, którą w formie wideokonferencji poprowadzi komandor parady Artur Pierzyński, komandor JKMW Kotwica w Gdyni. Informacja o dokładnej godzinie odprawy i adres internetowy do połączenia zostaną przesłane do wszystkich kapitanów jednostek biorących udział w Paradzie.W Paradzie wezmą udział m.in. kultowe polskie żaglowce. Największym z nich jest oczywiście „Dar Młodzieży”. Komendant fregaty, kpt. Rafał Szymański zaprasza wszystkie chętne załogi do udziału w wydarzeniu i liczy na świetną zabawę.Także Weronika Nadzikiewicz, dyrektor zarządzająca Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego CWM, zaprasza żeglarzy do udziału w Paradzie, a widzów do oglądania jej z lądu, np. z mola w Gdańsku-Brzeźnie lub w Sopocie, albo z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni.

W krótkich żołnierskich słowach na paradę zaprasza też jej komandor, kapitan Artur Pierzyński.


Program parady:

  • odprawa kapitanów – do uzgodnienia
  • 16.00 – 16.30 Zajęcie pozycji wyjściowych do parady zgodnie z Instrukcją żeglugi. Sprawdzenie łączności.
  • 16.30 – Rozpoczęcie parady
  • 16.30 – ok.19.30 Parada
  • 19.30 – Zakończenie Parady . Wejście do portu – Marina Gdynia, Marina Jacht Park
    (Jachty spoza Gdyni mogą pozostać do niedzieli)

Jeśli ktoś jeszcze zastanawia się, czy popłynąć w doborowym towarzystwie „Daru Młodzieży”, „Pogorii”, „Generała Zaruskiego”, „Zawiszy Czarnego” i wielu innych znakomitych, słynnych jednostek, to po tych osobistych, filmowych zaproszeniach nie powinien mieć już wątpliwości. Popłyńcie w Paradzie, bo taka impreza zdarza się na Zatoce Gdańskiej tylko raz w roku!

Wszyscy chętni proszeni są o kontakt z Jerzym Jałoszewskim, głównym organizatorem z ramienia Pomorskiego Związku Żeglarskiego, pod numerem telefonu 604 543 210 lub pod adresem mailowym: j.jaloszewski@pozz.org.pl. Na ten adres należy tez przesyłać formularze zgłoszeniowe.

Regulamin IV Żeglarskiej Parady Świętojańskiej

Formularz zgłoszeniowy

Komunikat komandora IV ŻPŚ nr 1


Żródło: żeglarski.info


 

Szczegóły dotyczące ŚWIĘTA MORZA 2020


swieto-morza-www-gg