Przed nami kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów. W sobotę, 14 maja na nocne zwiedzanie otwierają się Konsulat Kultury, Muzeum Marynarki Wojennej oraz Uniwersytet Morski w Gdyni.
Noc Muzeów w Konsulacie Kultury
Konsulat Kultury przyłącza się do obchodów Europejskiej Nocy Muzeów 2022! Wstęp na wydarzenia jest wolny.
Program wydarzenia:
19:00 | otwarcie
19:30 | SZKLANE TWARZE – wernisaż wystawy fotografii Joanny Borowiec
Autorka zaprezentuje zdjęcia wykonane w technice XIX w. mokrego kolodionu. Niepowtarzalne ambrotypy wykonane na szkle oraz kilkanaście odbitek. Ekspozycja odbitek w dużym formacie ma na celu przybliżenie odbiorcom plastyki obrazu i ukazania wyjątkowości niepowtarzalnego efektu fotografii wykonanych metodą mokrego kolodionu w odniesieniu do oryginału.
Wystawę będzie można obejrzeć do 29.05.2022 r.
20:00 | Spotkanie z autorką wystawy*.
Na spotkaniu Joanna Borowiec zaprezentuje filmik z procesu powstawania prac i zapozna z dawnymi i alternatywnymi technikami fotograficznymi.
20:30 | 21:30 | 22:30 | Projekcja artystycznego dokumentu fikcyjnego pt. „Na granicy widma”
W czasie nocnych projekcji będzie można poznać sekretne historie powstania filmu podczas spotkań z twórcami.
O filmie:
Film w reżyserii Christophe Fremaux i Anny Julii Lewandowskiej to projekt powstały w odpowiedzi na brak możliwości publicznej prezentacji wystawy artystycznej, która miała mieć miejsce w czasie pandemii.
Zebrane na wystawę prace zainspirowały twórców do stworzenia małej formy filmowej jako artystyczny dokument fikcyjny. Film powstał na podstawie oryginalnego scenariusza zaadaptowanego na potrzeby wydarzenia, którego punktem wyjścia było zjawisko Widma czyli granica świata żywych i umarłych, granica światła i mroku, granica jawy i snu, granica rzeczywistości i złudzenia.
Dodatkową atrakcją będzie akcja „Hej! Zrób sobie zdjęcie”. Analogowy aparat zostanie zawieszony na ścianie, każdy chętny będzie mógł sobie lub wspólnie wykonać zdjęcie na kliszy.
W programie także atrakcje dla najmłodszych: Kraina Fotografii, stare aparaty, klisze i inne niespodzianki, które będą czekały na dzieci. W ramach tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Konsulacie Kultury odbędzie się jedno wydarzenie specjalne poza naszą siedzibą. Zapraszamy do YMCA Gdynia (ul. Żeromskiego 26).
21:00 – nocne oprowadzenie po budynku YMCA
Mirek Studniak, dobry duch YMCA Gdynia, który troszczy się tym wyjątkowym zabytkiem, zabierze Was na nocny spacer zakamarkami tego unikatowego budynku.
Opowie o termicznych luksferach i odrestaurowanych drzwiach z charakterystycznymi okrągłymi elementami. Być może wejdziecie także na dach, by podziwiać świetny mural Warasa, któy powstał w ramach festiwalu Traffic Design.
Zbiórka: godz. 21:00, przed budynkiem (ul. Żeromskiego 26).
*Joanna Borowiec – Artysta fotograf, absolwentka Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie, praca dyplomowa w Pracowni Fotografii Kreacyjnej i Ekspresyjnej pod kierunkiem dr Izabeli Jaroszewskiej. Członek Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020 r.
Działa w zakresie sztuk wizualnych. Miłośniczka fotografii analogowej, średnio i wielkoformatowej. Używa historycznych i alternatywnych procesów fotograficznych. Inspiruje ją egzystencjalizm: człowiek i jego wnętrze, stany emocjonalne, relacje międzyludzkie, relacja do tego co niematerialne, metafizyczne. W jej pracach widoczny jest realizm magiczny, rzeczywistość przetworzona przez wyobraźnię twórcy, oniryzm i wspomnienie doświadczeń życiowych. W swojej twórczości wykorzystuje również inne media: akwarele, farby olejne, akrylowe oraz kolaż. Realizuje projekty w zakresie instalacji artystycznych, happeningów itp.
Brała udział w ponad 50 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Singapurze, Kanadzie, USA, Chinach.
Finalistka i laureatka wielu prestiżowych konkursów fotograficznych, uczestniczka Festiwalów, Biennale Sztuki.
Zdobywczyni prestiżowej nagrody -Photographer of the Year 2021 Deeper Perspective International Photography Awards IPA, Los Angeles, USA, 2021. Srebrny Medal Fotoklubu za prace ” Okruchy przeszłości” w ramach 9. Międzynarodowy Salon „Martwa natura w fotografii”, Wystawa Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa, 2021. Zdobywczyni III nagrody za cykl „Urodziłem się w obozie” XII Ogólnopolskie Biennale Fotografii „Kochać́ człowieka”, wystawa w Galerii Tyle Światów, Oświęcimskie Centrum Kultury, Oświęcim, 2021. „Then & Now” Wystawa fotografii alternatywnej i otworkowej, „Glass Faces”, Gdańska Galeria Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, 2021. Udział i wystawa w ramach Festival Riga Photomonth 2020 „Between”, Ryga, Łotwa, 2020.
Wystaw się w CSW, „Podwójny”, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Toruń, 2020.
Zdobywczyni GRAND PRIX 22 Biennale fotografii w technikach fotograficznych i cyfrowym przetwarzaniu obrazu za zestaw prac „Glass Faces”, Galeria PIK, Ostrowskie Centrum Kultury, Ostrów Wielkopolski, 2019. Udział 8.FotoArtFestival im. Andrzeja Baturo, „Podwójny”, Bielsko Biała. 2019.
V Piotrowskie Biennale Sztuki, „Betweem” Galeria Ośrodka Działań Artystycznych, Piotrków Trybunalski, 2019. Wystawa w ramach Rybnicki Festiwal Fotografii, „Podwójny”, Rybnik 2019. Laureatka Skin, Visible White Photo Prize, “Double”, FS Gallery Florencja, Włochy, 2016.
Wystawa w 4th Bienniale of Fine Art & Documentary Photography, “Glass Face”, Berlin, Niemcy, 2016. Udział w Singapore International Photography Festival, Wystawa ”Glass Faces”w Stamford Gallery Muzeum Narodowe, Singapure, 2015. International Pinhole Festival, Wystawa “No Time” w Stadt Museum Iserlohn, Niemcy; 2010. Wystawy i działalność kulturalna, Halo Kultura, Gdynia 2019-2022.
Jej prace i wywiady publikowano w Magazynach zagranicznych i czasopismach krajowych m.in. Black + White Photography UK, Black & White for Collectors Of Fine Photography Kanada, Shot Magazine USA, Black and White Magazine Kanada, Dodho Magazine Hiszpania, All About Foto USA, The Times UK, Derstandard Niemcy, Новости, Rosja.
Organizatorzy:
- Konsulat Kultury
- Fundacja Q Sztuce
- Art Gdynia
- One Gallery
Muzeum Marynarki Wojennej w nocnym wydaniu
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza w swoje progi od godz. 19.00 do 1.00 (ostatnie wejście o północy).
Podczas wydarzenia muzeum przygotowało wystawy:
- „Zbrojownia Muzeum Marynarki Wojennej”,
- „Mamy rozkaz Cię utrzymać…” (wystawa stała),
- „W świecie dawnych żaglowców”,
- Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego.
Poza tym na uczestników będą czekać:
- kuchnia polowa z wojskową grochówką,
- STAR 660 M2 – ekspozycja broni wewnątrz pojazdu,
- namiot promocyjny MMW z pokazami składania i rozkładania broni,
- nauka pierwszej pomocy,
- grupy rekonstrukcji historycznej – m.in. Grupa „Sojusz”, „Fort”, „Obrona Wybrzeża”, North Regiment,
- pokazy DART – Gdyńskiego Stowarzyszenia Steel Darta „Błyskawica”,
- pokaz zdjęć archiwalnych o historii Marynarki Wojennej.
ORP „Błyskawica” zaprasza na pokład na nową wystawę pt. „ORP Błyskawica – wierny okręt”. Wstęp w godz. 19.00-1.00 (ostatnie wejście o północy).
Po Nocy Muzeów wystawa na „Błyskawicy” będzie dostępna dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-13.00 i 14.00-18.00.
Bilety na nocne wydarzenia organizowane przez Muzeum Marynarki Wojennej można nabyć w cenie 1 zł.
Noc Muzeów w planetarium UMG
Jak oglądanie gwiazd, to tylko nocą 🙂 Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na Europejską Noc Muzeów do Planetarium im. A. Ledóchowskiego. Kosmiczne pokazy rozpoczną się w sobotę, 14 maja o godz. 18.00.
Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów nieboskłon kopuły gdyńskiego planetarium rozbłyśnie konstelacjami gwiazd już nie po raz pierwszy.
Pokazy będą realizowane co pół godziny, począwszy od godz. 18.00 (następnie: 18.30, 19.00, 19.30). W każdym seansie może wziąć udział maksymalnie 30 osób.
Gospodarzami wydarzenia będą studenci z koła naukowego „Nawigator”, zrzeszonego przy Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Wstęp jest bezpłatny i nie obowiązują na to zapisy. Wejście do planetarium będzie otwarte od strony mariny.