parallax background

Zróbmy dobry klimat w EXPERYMENCIE

17 października 2020

Rusza Akademia Edukatora Klimatu! 19.10, godz.16:30, 26.10. godz. 16:30

Zmiany klimatu i ochrona środowiska to tematy bardzo medialne, ale też bardzo podatne na tzw. fake newsy. Liczba powierzchownych informacji i opinii wypowiadanych publicznie jest porażająca, dlatego w EXPERYMENCIE chcemy przekazywać wyłącznie sprawdzone i rzetelne informacje naukowe. A zrobimy to podczas Akademii Edukatora Klimatu, czyli całkowicie darmowej serii szkoleń dla uczniów w wieku powyżej 13 lat.

Zapisy na pierwsze spotkania.

Kim są Edukatorzy Klimatu? To młode, zaangażowane w tematykę klimatu i środowiska osoby, które chcą dowiedzieć się znacznie więcej na ten temat, ale też pragną dzielić się tą wiedzą ze swoimi rówieśnikami. W Centrum Nauki EXPERYMENT chcemy dać im nie tylko potrzebne (i sprawdzone!) informacje, ale też narzędzia, by tę wiedzę skutecznie przekazywać w szkole, podczas np. godzin wychowawczych. W tym celu powstała Akademia Edukatora Klimatu, która wystartuje już 19 października.

Co mają robić? Dwudniowe szkolenie to dopiero początek drogi, która czeka absolwentów Akademii. Kolejnym etapem jest włączenie swoich rówieśników w żywą dyskusję i działanie, by budować świadomość i konieczność zmian w myśleniu o odpowiedzialnym rozwoju, z naciskiem na zagadnienia związane ze zmianami klimatycznymi. Za zgodą dyrektora szkoły i nauczyciela, Edukator Klimatu poprowadzi angażujące zajęcia, przekaże naukową wiedzę na temat klimatu, pokaże skalę zjawiska zmian klimatycznych oraz poinformuje o możliwych działaniach prewencyjnych. Być może w jeszcze dalszej przyszłości to właśnie koledzy lub koleżanki z klasy staną się nowymi Edukatorami Klimatu.

Jaki jest cel? Obecni i przyszli uczestnicy rynku, konsumenci, przemysł muszą podjąć wspólny wysiłek i przedefiniować pojęcie rozwoju i modele funkcjonowania gospodarki. To duże wyzwanie i tylko świadomi wagi tematu, zagrożenia i wyposażeni w wiedzę młodzi ludzie, mogą podejmować decyzje jako jednostka i jako grupa społeczna. Edukacja środowiskowa jest niezbędnym elementem kształcenia współczesnego człowieka. Centrum Nauki EXPERYMENT włącza się w ten proces i przekazuje wiedzę na ten być może najważniejszy współcześnie temat.

Jak się zapisać? Dołączenie do Akademii Edukatora Klimatu jest darmowe, wystarczy zapisać się na szkolenie na stronie evenea.pl (link do najbliższego spotkania). Najbliższe szkolenie odbywać się będzie przez dwa dni – 19 i 26 października. W tym czasie młodzież dowie się, jak mówić o klimacie, jak moderować dyskusję, a także weźmie udział w warsztatach, podczas których w praktyce przetestuje zdobytą wiedzę. Po dwóch spotkaniach absolwenci otrzymają specjalny certyfikat Edukatora Klimatu i będą mogli ruszyć w świat (zaczynając od własnej klasy) oraz uświadamiać innych, jak istotna jest ochrona klimatu i środowiska.

Chcecie być na bieżąco? Dołączcie do grup na Facebooku – Zielony Hub i Projekt: Zróbmy dobry klimat.


Źródło: CN Experyment