Łódź, Wrocław, Kraków, Poznań i Bielsko-Biała. Między innymi z tymi miastami, konkuruje Gdynia w plebiscycie Portalu Komunalnego na najpiękniejsze murale w Polsce. Nasza odpowiedź jest prosta: w Gdyni. Swój głos można oddać na stronie www.portalkomunalny.pl

Gdyńskie murale powstają sukcesywnie od 6 lat. Ich głównym opiekunem jest stowarzyszenie Traffic Design, organizator corocznego wielkiego muralowego (i nie tylko) święta. Podczas festiwalu Traffic Design powstają kolejne wielkoformatowe dzieła. Obecnie jest ich w Gdyni blisko 50. Wśród nich są prace takich artystów jak: Tyrsa, Sainer, Typy, Remi Rough, Blaqk, Gregor Gonsior, Krik czy Seikon. Murale zdobią zarówno kluczowe i popularne miejsca w mieście, jak i te, które nie zawsze są dostępne dla oka spacerowicza. Dlatego odkrycie ich np. na ścianie kamienicy od strony dziedzińca, sprawia jeszcze większa frajdę i zaspokaja eksploracyjne zapędy.
Od lat zarówno styl murali, jak i charakter festiwalu ewoluuje od street artowego jamu po festiwal sztuki w przestrzeni publicznej. Naszym głównym zadaniem jest tworzenie realizacji, które dobrze wpisują się w architekturę miasta, dlatego przez ostatnie lata odeszliśmy od murali przedstawiających (mimo, iż są miłe dla oka i łatwe w odbiorze) na rzecz bardziej wymagającej abstrakcji i typografii, która lepiej komponuje się z gdyńskim modernizmem – mówi Monika Domańska ze stowarzyszenia Traffic Design.
Głosy na murale można oddawać na stronie target=”_blank”>www.portalkomunalny.pl  do końca lutego.

źródło: Urząd Miasta Gdyni