Wielki finał „Lata z Radiem” w Gdyni

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

 • To event minęło.

Wielki finał „Lata z Radiem” w Gdyni

24 sierpnia 2018-26 sierpnia 2018

To będzie niezwykłe muzyczne wydarzenie na koniec wakacji! Już 26 sierpnia w Gdyni zagości Festiwal „Lata z Radiem”. Kultowa, znana od lat audycja Polskiego Radia zmienia swoją formułę i na koniec trasy pożegna się ze słuchaczami imprezą, podczas której na dwóch festiwalowych scenach wystąpi 16 czołowych polskich artystów.

„Lato z Radiem” i zapowiadająca audycję od samych jej początków charakterystyczna „Polka Dziadek” to dla całych pokoleń Polaków wspomnienia z dzieciństwa. Kultowa audycja Polskiego Radia w tym roku wraca w nowej, bardziej atrakcyjnej formule, a co najważniejsze – jej kluczowe wydarzenie odbędzie się w Gdyni. 26 sierpnia, niemal na sam koniec wakacji, już po audycjach prowadzonych w kilkudziesięciu polskich miastach odbędzie się Festiwal „Lata z Radiem” na Skwerze Kościuszki.

Do uczestnictwa w tym unikatowym projekcie zaproszonych zostało 16 czołowych artystów polskiej sceny muzycznej. 26 sierpnia podczas całodniowego wydarzenia artyści zagrają na dwóch scenach. Na scenie „Polski Top” zaprezentują się kolejno: Smolik / Kev Fox, Brodka, Kortez, Coma, Fisz Emade Tworzywo, Ørganek i Krzysztof Zalewski. Natomiast na scenie „Idzie nowe” zagrają: Oxford Drama, Król, Rebeka, Daria Zawiałow, xxanaxx, Tulia, MaJLo i Barbara Wrońska.

– Nie mogę się doczekać tego wydarzenia. Będzie bardzo interesująco, jest wielu artystów, których osobiście znam, znam też ich muzykę, będziemy czuć się jak jedna wielka rodzina – mówił Kev Fox, który w Gdyni wystąpi w sierpniu w duecie ze Smolikiem.

Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek podpisuje umowę dotyczącą Festiwalu „Lata z Radiem” z prezesem Polskiego Radia, Jackiem Sobalą, fot. Kamil Złoch

 

Szczegóły dotyczące programu artystycznego festiwalu w Gdyni poznaliśmy podczas konferencji w warszawskim studiu radiowej Trójki. Tam dopięto także formalności – prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek i prezes zarządu Polskiego Radia Jacek Sobala podpisali umowę o wspólnej organizacji tego przedsięwzięcia.

– „Lato z Radiem” to audycja, która wielu Polakom kojarzy się z tą najpiękniejszą porą roku. Bardzo cieszymy się, że Festiwal „Lata z Radiem” w tym roku zagości w Gdyni. To wielki koncert, 26 sierpnia na Skwerze Kościuszki, koncert otwarty, ze wspaniałymi gwiazdami i świetną muzyką. Rozpocznie się o godzinie 13:00, trwać będzie do północy i zapewni niezwykle atrakcje dla gdynian, ale też dla turystów i gości, którzy jeszcze w tym czasie przebywają nad polskim morzem – zapowiada prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

Artyści wyjątkowo wylosowali też kolejność swoich występów. Festiwal na zakończenie słynnego „Lata z Radiem” to zresztą nowość w porównaniu do poprzednich lat. Audycja w dalszym ciągu będzie przez całe lato przemieszczać się po różnych miejscowościach, ale widowiskowy koncert pełen polskich gwiazd odbędzie się na jej zakończenie właśnie w Gdyni.

– Dostaliśmy za zadanie odświeżenie formuły „Lata z Radiem” i myślę, że nam się to w dużej mierze udało. To nie jest trasa koncertowa i artyści są trochę inni, ale tacy, którzy spokojnie mogą pojawić się na wszystkich antenach Polskiego Radia. Jedna ze scen nazywa się „Idzie Nowe”, ale artyści na tej drugiej scenie, „Polski Top” to przecież tak naprawdę też nowe pokolenie. Mieliśmy nawet kłopot bogactwa wyboru, bo i tak ten koncert jest szalenie długi, żeby wszystkich zmieścić – podsumowuje Piotr Metz, znany dziennikarz radiowy, który pełni rolę dyrektora artystycznego Festiwalu „Lata z Radiem”.

Festiwal to nie tylko artyści, ale też radiowi dziennikarze w roli prowadzących – oprócz Piotra Metza to wyjątkowe wydarzenie poprowadzą też znani z Polskiego Radia: Marcin Kusy i Paweł Sztompke z radiowej Jedynki, Anna Gacek, Agnieszka Szydłowska, Piotr Baron, Marek Niedźwiecki, Piotr Stelmach, Hirek Wrona i Tomasz Żąda z Trójki oraz Damian Sikorski i Ula Kaczyńska z Czwórki. Dziennikarze Polskiego Radia ze specjalnego studia festiwalowego będą przekazywać relacje na anteny Jedynki, Trójki, Czwórki i PR24, a portal PolskieRadio.pl przeprowadzi streaming wideo z obu festiwalowych scen.

Na terenie Festiwalu znajdą się następujące strefy: Koncertowa, Familijna, Relaksu i Muzyki i to w nich już od piątku 24 sierpnia będzie można spotkać dziennikarzy Polskiego Radia, którzy na żywo z Gdyni poprowadzą audycje i będą przekazywać relacje na anteny: Jedynki, Trójki, Czwórki i Polskiego Radia 24. Dla tych, którzy nie będą mogli przyjechać do Gdyni, mamy dobrą wiadomość – na portalu PolskieRadio.pl przez cały dzień dostępny będzie streaming wideo z obu festiwalowych scen.

Prowadzący znani słuchaczom z radiowych anten pojawią się również w studiach plenerowych poszczególnych Programów, z których nadawane będą audycje na żywo. W Strefie Familijnej zostanie ulokowane studio radiowej Jedynki oraz Polskiego Radia Dzieciom, na Darze Pomorza znajdzie się studio Trójki, a w Strefie Relaksu przy Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego – Czwórki.

W piątek 24 sierpnia Karolina Rożej i Daniel Wydrych z radiowej Jedynki prosto z Gdyni poprowadzą audycję Ekspres Jedynki (godz. 15.00-17.00). Tego dnia na antenie Trójki z Daru Pomorza będzie można usłyszeć m.in. Piotra Barona waudycji „LP Trójka” (10.00-12.00), Agnieszkę Szydłowską i „Fest Program” (godz.12.00-13.00), „W tonacji Trójki” (14.00-15.00), popołudniowe „Zapraszamy do Trójki” (16.00-19.00) oraz „Listę Przebojów Programu Trzeciego”, którą poprowadzi Marek Niedźwiedzki (godz. 19.00-22.00). Z kolei dziennikarze radiowej Czwórki zaproszą słuchaczy do Strefy Relaksu, skąd Damian Sikorski poprowadzi audycje „Będzie głośno” (18.00-20.00), a Ula Kaczyńska i Norbert Borzym – „Covery Samplery” (godz. 20.00-22.00).

 

 

W sobotę 25 sierpnia na antenie Programu 1 Polskiego Radia ze Strefy Familijnej zabrzmi audycja „Lato z Radiem”, którą poprowadzą: Monika Tarka, Robert Kilen i Sława Bieńczycka (godz. 9.00-12.00). Z Daru Pomorza i w radiowej Trójce transmitowane będą: „Debata o Niepodległej” (godz. 9-11), „Markomania” Marka Niedźwiedzkiego (godz. 11.00-13.00), „Radiowy Dom Kultury” prowadzony przez Agnieszkę Szydłowską (godz. 13.00-15.00) i „Muzyczna Poczta UKF” Tomasza Żądy (godz. 16.00-17.00). O godzinie 22.00 rozpocznie się before party „Trzy, cztery – gramy” swoje sety zagrają: DJ Bert i DJ Harper z radiowej Czwórki oraz DJ Michał Margański DJ Hirek Wrona z radiowej Trójki. Transmisji całości będzie można posłuchać w Programie 3 Polskiego Radia i w Czwórce w godzinach 22.00-1.00. W sobotę Zbigniew Kozłowski z Polskiego Radia Dzieciom zaprosi na „Rodzinny WF”(godz. 10.00-11.00), a Martyna Chuderska na „Kulturotekę” (godz. 16.00-17.00).

W dniu Festiwalu, czyli 26 sierpnia, Monika Tarka i Robert Kilen z radiowej Jedynki raz jeszcze zaproszą na audycję „Lato z Radiem” (godz. 12.00-13.00). Oprócz tego w Strefie Familijnej będzie można spotkać aktorów znanej powieści radiowej W Jezioranach”Transmisja kolejnych przygód bohaterów na antenie Programu 1 Polskiego Radia zaplanowana została na godzinę 13.15. W niedzielę w radiowej Jedynce i w Strefie Familijnej w Gdyni będzie można jeszcze usłyszeć i spotkać prowadzących: „Koncert życzeń” (godz. 14.00-15.00), „Niedzielę z Jedynką” (15.50-16.20) i „Radio dzieciom” (17.40-19.00). Katarzyna Stoparczyk z Programu 3 Polskiego Radia tego dnia z Daru Pomorza poprowadzi „Zagadkową Niedzielę” (9.00-10.00). Z kolei Mateusz Kulik z radiowej Czwórki w Strefie Relaksu zaprosi na audycję „Tędy po trendy” (godz. 9.00-10.30). W poniedziałek 27 sierpnia Marek Niedźwiedzki przygotuje specjalne, trzygodzinne wydanie audycji „Do południa”, w której podsumuje „Lato z Radiem Festiwal”.

 


Szczegółowy program i lokalizacja

 

Strefa Koncertowa

Znajdzie się na Molo Południowym (za Skwerem Kościuszki) – to tutaj umiejscowione zostaną obie sceny muzyczne dla gwiazd i to tu skupi się uwaga fanów dobrej muzyki. Przez 11 godzin będzie można wysłuchać koncertów czołowych artystów. Między scenami znajdzie się bezpieczna przestrzeń dla co najmniej kilkunastotysięcznej publiczności.

Na scenie „Polski Top” zaprezentują się polscy wykonawcy o uznanej marce, a na nieco mniejszej scenie „Idzie nowe” pojawią się młodsi artyści, którzy dopiero pracują na ogromną popularność. Muzyczną jakość gwarantuje Piotr Metz, który objął kierownictwo artystyczne nad Festiwalem i poprowadzi to wydarzenie razem z dziennikarzami muzycznymi Polskiego Radia. Koncerty odbędą się od godz. 13:00 do północy.

Poniżej dokładny harmonogram:

Scena „Polski Top”

 • w godz. 13.00 – 13.50 – Rozpoczęcie, Smolik // Kev Fox
 • w godz. 15.00 – 15.50 – Brodka
 • w godz. 16.20 – 17.10 – Kortez
 • w godz. 17.40 – 18.30 – Coma
 • w godz. 19.00 – 19.50 – Fisz Emade Tworzywo
 • w godz. 20.20 – 21.10 – Krzysztof Zalewski
 • w godz. 21.40 – 22.30 – Organek
 • w godz. 23.00 – 24.00 – Wielki Finał

Scena „Idzie Nowe”

 • w godz. 13.50 – 14.20 – Oxford Drama
 • w godz. 14.30 – 15.00 – Król
 • w godz. 15.50 – 16.20 – Rebeka
 • w godz. 17.10 – 17.40 – Daria Zawiałow
 • w godz. 18.30 – 19.00 – Xxanaxx
 • w godz. 19.50 – 20.20 – Tulia
 • w godz. 21.10 – 21.40 – MaJLo
 • w godz. 22.30 – 23.00 – Barbara Wrońska

Strefa Familijna

Pojawi się w Parku Rady Europy, nieco dalej od muzycznych emocji i wielkich scen. Znajdą się w niej atrakcje dla całych rodzin, a wygodne pufy i leżaki zagwarantują miejsce swobodnego odpoczynku. Dodatkowo „Polskie Radio Dzieciom” przygotuje specjalne animacje dla najmłodszych. Będzie co robić, bo w planach są m.in. warsztaty reporterskie, gra na instrumentach czy czytanie bajek, kreatywne warsztaty plastyczne.

O więcej atrakcji zadba też partner festiwalu, czyli PKO Bank Polski: to ruchoma ścianka wspinaczkowa, pokaz iluzji, zabawy w malowanie ekotoreb i rysunków na folii „stretch”.

Strefa będzie działać w sobotę i niedzielę, 25 i 26 sierpnia, od godziny 10:00 do 19:00.

Harmonogram animacji Polskiego Radia Dzieciom w Strefie Familijnej:

 • 10:00 – 11:15 – warsztat reporterski
 • 11:15 – 12:00 – „Na tropie skarbów”, czyli połączenie zabaw z szermierką, bębnami i zagadkami dźwiękowymi
 • 13:00 – 13:30 – nauka piosenki Polskiego Radia Dzieciom – zabawy z instrumentami
 • 13:30 – 15:00 – przerwa podczas, której rodzice z dziećmi będą mogli odpoczywać na leżakach, czytać książki w „Radiowej czytelni”
 • 15:00 – 15:30 – „Rodzinny WF” – zabawa rodzinna gąsienica, wyścigi trzynożne, zabawy z piłką
 • 15:30 – 16:00 – bębny
 • 17:30 – 18:00 – nauka piosenki Polskiego Radia Dzieciom
 • 18:00 – 19:00 – czytanie bajek (w niedzielę aktywności zakończą się o godz. 18:00)

Strefa Relaksu

Będzie działać na fragmencie plaży przy Bulwarze Nadmorskim. Przeznaczona będzie na odpoczynek i zabawę. Organizatorzy szykują naprawdę ciekawy zestaw aktywności: tor do skimboardingu, leżaki i pufy pod parasolami oraz stanowisko DJ-skie z dobrą muzyką.

Właśnie tu będzie miała miejsce przedfestiwalowa, muzyczna rozgrzewka. W nocy z soboty na niedzielę odbędzie się w niej tzw. „before party”. Cztery sety muzyki tanecznej zagrają DJ Bert, DJ Harper, DJ Michał Margański i DJ Hirek Wrona.

Taneczne before party pod nazwą „Trzy, Cztery – gramy!” w festiwalowej Strefie Relaksu rozpocznie się w sobotę, 25 sierpnia o godzinie 22:00 i potrwa do 4:00. Wstęp bezpłatny!

Każdy z DJ-ów wystąpi z 1,5 godzinnym setem. Rozpocznie Hirek Wrona miksem teledysków z utworami z „Listy Przebojów Trójki”, następnie zagra DJ Bert, czyli Norbert Borzym z utworami utrzymanymi w stylu disco-house. Z kolei Marcin Hubert, znany szerokiej publiczności jako DJ Harper zaproponuje boogie, synth’funk i 2step, a na zakończenie najbardziej mroczne pokłady elektroniki tanecznej – deep house, alternative house – zmiksuje Michał Margański. Dla wszystkich, którzy nie będą mogli się bawić, mamy dobrą wiadomość – transmisji całości wydarzenia będzie można posłuchać w radiowej Trójce, a w Czwórce w godzinach 22:00-1:00.

Sama strefa będzie działać w piątek i sobotę, 24 i 25 sierpnia, od godz. 10:00 do 19:00.

Strefa Muzyczna

Znajdzie się na wyspie przy al. Jana Pawła II. To miejsce, w którym w dniu koncertowym będzie można spotkać artystów i dziennikarzy Polskiego Radia, posłuchać przeprowadzanych rozmów, zrobić zdjęcia oraz zdobyć autografy. W sklepiku Agencji Muzycznej Polskiego Radia dostępna będzie premierowa, wydana specjalnie z okazji Festiwalu płyta.

Strefa Muzyczna będzie działać w niedzielę, 26 sierpnia w godz. 13:00 – 24:00.

Strefa Gastronomiczna

Uzupełnić siły po muzycznych emocjach można dzięki gastronomii, która stanie w pobliżu charakterystycznego tarasu Akwarium Gdyńskiego. Znajdzie się też miejsce dla food trucków. W pobliżu zostaną ulokowane toalety. Pojawi się pełen płyt sklepik Polskiego Radia i punkt Poczty Polskiej, z którego będzie można wysłać dedykowaną kartkę z Festiwalu.

Będzie działać w niedzielę, 26 sierpnia w godz. 13:00 – 24:00.

 

Organizatorzy „Lato z Radiem Festiwal”: Polskie Radio i Miasto Gdynia. Partnerzy Festiwalu: PKO Bank Polski, Totalizator Sportowy Lotto, PKN Orlen, Poczta Polska i Telewizja Polska.

Więcej informacji na stronie:  www.latozradiem.pl 

Warto zapamiętać tę datę – 26 sierpnia żegnamy lato w Gdyni w wyjątkowym muzycznym towarzystwie!

 

Dziennikarze – prowadzący Polskiego Radia, fot. Kamil Złoch

 

Piotr Metz, dyrektor artystyczny festiwalu, fot. Kamil Złoch

 

 

Źródło: UM Gdynia

 

Szczegóły

Start:
24 sierpnia 2018
Koniec:
26 sierpnia 2018