VIII Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

VIII Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

28 września 2016-1 października 2016

 

Przed nami wielkie święto polskiego kina historii najnowszej. Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” to wydarzenie prezentujące dzieła audiowizualne poświęcone tematyce Żołnierzy Wyklętych oraz polskiej historii w latach 1939-1989. To wydarzenie skupiające instytucje, wybitnych realizatorów, artystów oraz młodych twórców. Festiwal łączy w sobie takie dziedziny sztuki jaki film, muzyka, teatr, sztuki wizualne, książki i radio.

 

Do końca lipca bieżącego roku organizatorzy Festiwalu, Stowarzyszenie Scena Kultury oraz Miasto Gdynia, przedłużyli termin nadsyłania zgłoszeń do udziału w tym wydarzeniu artystycznym. Zaproszenie skierowane jest do twórców i producentów, szkół filmowych, redakcji telewizyjnych i radiowych oraz do dystrybutorów. Do udziału w tegorocznej edycji Festiwalu oraz konkursów towarzyszących Festiwalowi zgłaszane mogą być filmy, dokumenty radiowe, stylizacje modowe i sztuki teatralne.

 

Nadszedł czas, aby kino dotyczące najnowszej historii Polski było realizowane na najwyższym poziomie. Musimy dogonić świat i pokazać, że potrafimy w sposób artystyczny przekazać to, co najcenniejsze w naszej historii – mówi Arkadiusz Gołębiewski, Dyrektor Festiwalu  „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.

 

Twórcy Festiwalu zapraszają od 28 września do 1 października br. roku do Gdyni na prawdziwą podróż po polskiej historii współczesnej. Ideą Festiwalu jest przypomnienie – w niekonwencjonalny sposób – sylwetek i dziedzictwa tych, którzy nigdy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji Polski oraz pokazanie roli podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem.

 

Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, objęty patronatem honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, jest okazją do spotkań filmowców, muzyków, literatów, plastyków, historyków i producentów. Podczas trwających cztery dni prezentacji, warsztatów i spotkań, osobistości ze świata kultury i nauki będą pracować nad scenariuszami kolejnych, niezwykłych projektów.

 

W tym roku Festiwal zaszczycą swoją obecnością m.in. ostatni żyjący żołnierze gen. Władysława Andersa, gen. Stanisława Maczka, a także dzieci generałów: Anna Maria Anders i Andrzej Maczek. Będą też powstańcy z Węgier i kilkudziesięcioosobowa grupa Kresowiaków. Zaproszeni zostali ponadto goście z Francji, Anglii, USA, Kanady, krajów nadbałtyckich oraz dawnych Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej.

 

 

 

Jednym z ważniejszych wydarzeń Festiwalu będzie PITCHING FORUM. Uczestnicy będą mieli szanse zaprezentować swoje projekty przed gronem redaktorów zamawiających z Telewizji Publicznej (TVP1, TVP2, TVP Historia, TVP Kultura), telewizji Fokus TV, a także przed przedstawicielami Instytutu Pamięci Narodowej i Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych czy Muzeum Historii Polski.

 

Po raz pierwszy nagrodzeni zostaną  literaci, a obok projektów dokumentalnych pojawią się też filmy fabularne. Uczestnicy Festiwalu będą mogli wziąć udział w licznych seminariach,  warsztatach, panelach dyskusyjnych, wernisażach i spotkaniach z udziałem przedstawicieli władz, organizacji pozarządowych oraz osób ze środowisk filmowych i naukowych.

 

Festiwal urozmaicają koncerty gwiazd muzyki. Do tej pory na scenie Festiwalu wystąpili między innymi tacy wykonawcy, jak: Voo Voo, De Press, Maleo Reggae Rockers, Kasia Kowalska, Katy Carr, Tomek Budzyński, Tadek Polkowski, Lech Makowiecki i wielu innych. W tym roku obecni będą równie wyśmienici artyści, jak np. wybitna jazzmanka Grażyna Auguścik, związana od wielu lat z Chicago, czy węgierski zespół Hungarica.

 

Pamiętając o najważniejszej idei festiwalu, staramy się naszych widzów ciągle zaskakiwać. Festiwal to miejsce dialogu i inspiracji twórców. W Gdyni prezentujemy najwyższej jakości wypowiedzi artystyczne osadzone w polskiej historii najnowszej. Chcemy też wyznaczać kierunki promocji polskiego kina i sztuki, odwołującej się do historycznego dziedzictwa – mówi Arkadiusz Gołębiewski.

 

Integralną częścią Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” jest projekt artystyczny „Młodzi dla Historii”, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „Polska droga do wolności w latach 1939-1989”. Obejmie on między innymi warsztaty z wybitnymi twórcami, koncerty gwiazd muzyki jazzowej, rocka    i poezji śpiewanej. Projekt ma na celu zainteresowanie młodych ludzi historią, która może być dla nich inspiracją do stworzenia ciekawych, autorskich projektów.

 

Młodzież będzie miała możliwość wzięcia udziału w jednym z trzech wybranych modułów konkursowych: filmowym, teatralnym lub stylizacyjnym. Konkurs zakończy się uroczystą galą, podczas której autorzy najlepszych prac otrzymają atrakcyjne nagrody oraz wystąpią w plenerowym widowisku teatralnym przygotowanym przez aktorów Teatru Makata.

 

Gala finałowa Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” będzie miała swoją emisję na antenie Programu Pierwszego Telewizji Polskiej.

 

 

Szczegóły

Start:
28 września 2016
Koniec:
1 października 2016
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
Strona internetowa:
http://festiwalnnw.pl/