Odkrywamy gdyńskie stocznie

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

 • To event minęło.

Odkrywamy gdyńskie stocznie

3 września 2016, godz. 10:00-18:00

Odkrywamy gdyńskie stocznie

Po raz kolejny m.in. po OPEN HOUSE GDYNIA 2016 będzie można poznać zakamarki terenów stoczniowych w Gdyni. W ramach trwających 90-tych urodzin Gdynia zaprasza na odkrywanie gdyńskich stoczni.

Tym razem otwierają się dla zwiedzających tereny należące kiedyś do spółki akcyjnej Stocznia Gdynia, gdzie obecnie swoją działalność prowadzą firmy z branży morskiej i innowacji, które działają pod szyldem Bałtyckiego Portu Nowych Technologii, czyli innowacyjnego projektu biznesowego Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o.

Na wszystkich odwiedzających czekać będzie siedem tras, na których zobaczyć będzie można m.in.:

 • schron w biurowcu Akwarium
 • tereny NAUTY
 • HYDROMEGĘ oraz ELCEN
 • prezentacje dwóch gdyńskich akademii: Akademii Morskiej w Gdyni oraz Akademii Marynarki Wojennej
 • wystawę PPNT
 • tereny ENERGOMONTAŻU PÓŁNOC GDYNIA SA.
 • tereny stoczni VISTAL
 • tereny CRIST
 • HG SOLUTIONS
 • widok na tereny stoczniowe z dwóch punktów widokowych
 • oraz wiele innych rzeczy 🙂

Przed zwiedzaniem warto wyposażyć się w pamiątkową kartę pracy stoczniowca, która będzie wydawana w punkcie informacyjnym. Na karcie będzie można zbierać pieczątki po przejściu każdej z tras – a to zawsze cieszy się sporym powodzeniem 🙂

Poza zwiedzaniem organizatorzy przygotowują dwie strefy piknikowe, gdzie też każdy znajdzie coś dla siebie.

Zwiedzanie terenów stoczniowych ma też swoje ograniczenia z racji charakteru miejsca, dlatego warto zapoznać się z regulaminem zwiedzania oraz przestrzegać wszelkich znaków na trasie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest otwarty, nie obowiązują zapisy.

 

 

*****

 

Regulamin zwiedzania terenów dawnej Stoczni Gdynia SA w ramach imprezy „Odkrywamy gdyńskie stocznie”

1. Regulamin obowiązuje zwiedzających podczas imprezy „Odkrywamy gdyńskie stocznie” w dniu 3 września w godzinach 10.00 – 18.00
2. Regulamin jest dostępny w miejscu imprezy, a także na www.gdynia.pl
3. Zwiedzanie jest bezpłatne i dostępne dla osób indywidualnych w zorganizowanych grupach, które będą tworzone z osób zgłaszających się w punkcie zbiorczym podczas trwania imprezy.
4. Grupę osób zwiedzających prowadzi wyznaczony opiekun grupy lub/i przewodnik.
5. Grupa może liczyć maksymalnie 20 osób.
6. Zwiedzający mogą przebywać na terenach postoczniowych tylko w czasie imprezy.
7. Zwiedzanie zakładów pracy na terenach postyczniowych może odbywać się tylko po wyznaczonej trasie, w obecności osoby oprowadzającej.
8. Dzieci w wieku do lat 13 mogą przebywać na terenie imprezy tylko pod opieką dorosłych ( rodziców lub opiekunów)
9. Za bezpieczeństwo dzieci do lat 13 przebywających na terenie imprezy odpowiadają ich rodzice lub dorośli opiekunowie.
10. Niniejszy regulamin dotyczy zarówno otwartej przestrzeni jak i budynków firm i zakładów uczestniczących w imprezie
11. W trakcie przebywania na terenie zakładów pracy należy stosować się do uwag i poleceń opiekuna grupy, przewodnika lub innych osób pracujących w zakładach pracy.
12. Na terenie stoczni CRIST i stoczni NAUTA SA oraz ENERGOMONTAŻ-PÓŁNOC GDYNIA S.A. obowiązuje zakaz fotografowania.
13. Na całym terenie imprezy (otwarta przestrzeń oraz budynki) obowiązuje bezwzględny zakaz:
– palenia papierosów w miejscach niewyznaczonych,
– spożywania alkoholu,
– wprowadzania zwierząt, z wyjątkiem psów przewodników i psów asystujących
– zaśmiecania,
– wnoszenia i korzystania ze środków narkotycznych i odurzających,
– wnoszenia broni, materiałów wybuchowych i innych niebezpiecznych przedmiotów,
– podchodzenia, dotykania, uruchamiania maszyn i urządzeń na terenie całej stoczni.
14. Zabrania się wstępu na teren imprezy osobom:
– pozostającym pod wpływem alkoholu,
– zachowującym się agresywnie lub w sposób, który zagraża zdrowiu innych osób, narusza porządek zwiedzania przez innych gości lub jest sprzeczny z powszechnie przyjętymi normami zachowania w miejscach publicznych.
15. Od zwiedzających wymaga się odpowiedniego stroju, w tym zakrytego płaskiego obuwia z twardą podeszwą.
16. Uczestnicy zwiedzania są zobowiązani do zapoznania się z postanowieniami regulaminu przed wejściem na tereny postoczniowe..
17. Wejście na tereny postoczniowe jest równoważne z akceptacją postanowień niniejszego regulaminu.

 

*****

SZCZEGÓŁOWE TRASY ZWIEDZANIA:

 

ODKRYWANY-GDYNSKIE-STOCZNIE-2016

 

1. Trasa historyczna
Rozpoczyna się przy „Samarytance”, pierwszej jednostce zbudowanej w Gdyni. Spod stateczku prowadzi do biurowca „Akwarium”, dawnej siedziby zarządu Stoczni Gdynia S.A. i do punktu widokowego znajdującego się na 10 piętrze budynku. Uczestnicy wycieczki odwiedza też schron pod biurowcem. Przewodnik podczas spaceru opowie o historii gdyńskich stoczni, ludziach tu pracujących i najciekawszych jednostkach zwodowanych z tutejszych doków. Zwiedzanie kończy się w sali kinowej biurowca „Akwarium”, gdzie uczestnicy obejrzeć mogą m.in. kroniki filmowe z różnych okresów dziejów gdyńskich stoczni.
Czas zwiedzania ok. 35 min. plus projekcje filmowe

2. Trasa Park Konstruktorów i HG Solutions
Prowadzi przez Park Konstruktorów. Rozpoczyna się wjazdem na punkt widokowy na VI piętrze budynku. Oprócz widoków za oknem obejrzeć tu można także wystawę innowacji firm Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, a przy stoiskach promocyjnych Akademii Morskiej i Akademii Marynarki Wojennej dowiedzieć się co maja do zaoferowania swoim studentom najbardziej morskie uczelnie w Gdyni. Dalej trasa prowadzi przez znajdująca się na IV piętrze budynku Pracownię Wzorcowania Przyrządów Pomiarowych, a następnie przez I piętro Parku, gdzie znajduje się Pracownia Badań Niszczących i Nieniszczących. Zwiedzanie kończy się w hali produkcyjnej HG Solutions, gdzie wytwarzane sa rodzielnice elektryczne dla rynku morskiego offshore.
Czas zwiedzania ok. 45 min.

3. Trasa Grupa Kapitałowa Vistal
Zwiedzanie rozpoczyna się spacerem po nabrzeżu stoczni. Zobaczyć będzie można m.in. elementy konstrukcji platformy wydobywczej Johan Sverdrup (Morze Północne) produkowanej dla firmy Abel/Statoil.
Czas zwiedzania ok. 15-20 min.

4. Trasa CRIST
Zwiedzanie rozpoczyna się przy bramie nr 1, gdzie usłyszeć będzie można czym zajmuje się Stocznia CRIST. Trasa prowadzi kolejno przez halę produkcyjną G08 (prefabrykacja sekcji okrętowych, produkcja fundamentów wież wiatrowych), halę G502 (prefabrykacja bloków kadłubów okrętowych), halę FAST i nabrzeże dokowe, gdzie zobaczyć można będzie suchy dok SDII i suwnicę SDII. Następnie przewodnicy poprowadzą przez koronę bramy dokowej SDII, skąd podziwiać można widok na basen portowy i Bałtycki Terminal Kontenerowy oraz nabrzeża Stoczni Marynarki Wojennej. W drodze powrotnej trasa wiedzie przez plac montażowy kadłubów okrętowych Gp10.
Czas zwiedzania ok. 60 min.

5. Trasa Energomontaż Północ Gdynia S.A.
Zwiedzanie rozpoczyna się od zbiórki uczestników przy bramie wjazdowej. Trasa prowadzi przez centrum obróbki mechanicznej, następnie wzdłuż placu montażowego do nasady suchego doku SD I. W czasie zwiedzania dowiedzieć się będzie można czym zajmuje się firma i co dzieje się na zapleczu produkcyjnym zlokalizowanym w stoczni.
Czas zwiedzania ok. 30 min.

6. Trasa Hydromega i Elcen
Ci, którzy odwiedzą Hydromegę, będą uczestniczyli m.in. w prezentacji wybranego procesu produkcyjnego w Dziale Konstrukcji Stalowych, np. palenia blach za pomocą wycinarki plazmowej CNC, gięcia lub śrutowania. Nie zabraknie praktycznej prezentacji wybranych produktów firmy i ich zastosowania. Ponadto wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem hydrauliki siłowej w infrastrukturze miejskiej na pewno zaciekawi pokaz funkcjonowania modułowego wielopoziomowego systemu parkingowego.
Trasa kończy się prezentacją wybranych etapów procesu technologicznego recyklingu opakowań PET przy hali firmy Elcen.
Czas zwiedzania ok. 65 min.

7. Trasa Nauta i Euromos
Trasa prowadzi przez ośrodek przydokowy oraz cztery doki pływające, gdzie zobaczyć będzie można jednostki cumujące przy keji, halę i place montażowe oraz wieżę wiertniczą Petrobaltic, a także pływający dźwig Euromosu.
Czas zwiedzania ok. 30 min.

A. PUNKT ZBIORCZY (2 namioty informacyjne, namioty poszczególnych tras, foodtrucki)

B. POKAZY SPRZĘTU STRAŻACKIEGO, SZKOLENIA Z PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ (TRANS-NAUTA)

C. STREFA PIKNIKOWA

D. STREFA PIKNIKOWA

E. WYSTAWA FOTOGRAFICZNA „CZAS STOCZNI”

 

 

Szczegóły

Data:
3 września 2016
Czas:
10:00-18:00
Wydarzenie Tagi:
, , , , , , , , ,

Miejsce

ul. Czechosłowacka 3
Gdynia, pomorskie 81-336 Polska
+ Google Map