Gdyńskie obchody Grudnia ’70

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Gdyńskie obchody Grudnia ’70

17 grudnia 2018

2017 gdyńskie obchody Grudnia 70 fot. Karol Stańczak

Strajkowali, bo chcieli godziwych warunków życia, podniesienia płac i cofnięcia podwyżek cen żywności. Kiedy szli do pracy, zaatakowało ich wojsko i milicja. Oficjalnie zginęło 18 osób, a wiele zostało rannych. Jednak ofiar z pewnością było więcej. W poniedziałek, 17 grudnia, minie 48 lat od tragicznych zdarzeń z grudnia 1970 roku. Miasto, jak co roku oddaje hołd tym, którzy brali udział w tych wydarzeniach. Oficjalne obchody odbędą się, tradycyjnie, o godz. 6.00 przy pomniku Ofiar Grudnia ’70.

 

 

12 grudnia 1970 roku Władysław Gomułka poinformował Polaków o wprowadzanych zmianach cen towarów. Władze komunistyczne liczyły na to, że niezadowolone z podwyżek społeczeństwo pogodzi się wkrótce z nowymi cenami. Stało się jednak inaczej. Wybuchł strajk. Jako pierwsi zaprotestowali robotnicy z gdańskiej stoczni im. Lenina. Gdyńscy dokerzy i robotnicy ze Stoczni im. Komuny Paryskiej przystąpili do strajku 16 grudnia. Tego samego dnia wicepremier Stanisław Kociołek wezwał ich, aby następnego dnia rano stawili się w pracy. 17 grudnia na ulicach miasta rozegrała się tragedia. W kierunku robotników, idących ze stacji kolejki SKM Gdynia Stocznia do zablokowanej stoczni i portu, padły  strzały. Do stoczniowców idących do pracy strzelało wojsko i milicja. Starcia odbywały się przy przystanku SKM , na placu Kaszubskim i ówczesnym Wzgórzu Nowotki. Wśród zabitych były też dzieci, które idąc do szkół, trafiły w sam środek masakry. Oficjalnie zginęło 18 osób, ale w rzeczywistości ofiar było dużo więcej.

 

Tradycyjnie, 17 grudnia, przy pomniku Ofiar Grudnia ’70 w okolicy przystanku SKM Gdynia Stocznia odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary tamtych wydarzeń. Obchody rozpoczną się o godz. 6.00 od odegrania hymnu narodowego. Następnie przemówienia okolicznościowe wygłoszą zaproszeni gości. Następnie zaplanowano wspólną modlitwę uczestników uroczystości. Odczytany będzie też Apel Pamięci i oddana zostanie salwa honorowa. Uroczystość zakończy złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem.

 

Zaplanowane są także wieczorne uroczystości upamiętniające ofiary wydarzeń grudniowych z 1970 roku. O godz. 16.30 odprawiona zostanie uroczysta msza święta w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusaprzy ul. Armii Krajowej 46. Przed nabożeństwem, o godz. 15.50,  spektakl słowno-muzyczny zaprezentują uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni. Po mszy uczestnicy przejdą ul. Armii Krajowej i Świętojańską pod pomnik Ofiar Grudnia ’70 przy Urzędzie Miasta Gdyni. Tam, o godz. 18.00, odbędzie się dalsza część uroczystości. Odczytany zostanie Apel Poległych, a żołnierze oddadzą salwę honorową. Będą też okolicznościowe przemówienia. Uczestnicy złożą również pod pomnikiem wiązanki kwiatów i znicze.

 

 

Zmiany w organizacji ruchu

W związku z przemarszem uczestników wieczornych uroczystości, od godz. 17.30 do godz. 18.30, ruch zostanie wstrzymany na: ul. 3 Maja – na odcinku od ul. 10 lutego do ul. Armii Krajowej, ul. Armii Krajowej– na odcinku od ul. 3 Maja  do ul. Świętojańskiej, ul. Świętojańskiej – na odcinku od ul. 10 lutego do al. Piłsudskiego oraz al. Marsz. Piłsudskiego – na odcinku od ul. Świętojańskiej do ul. Bema.

Ponadto od godz. 18.30 do godz. 19.30 wyłączona z ruchu zostanie al. Marsz. Piłsudskiego – na odcinku od ul. Świętojańskiej do ul. Legionów.

 

 

źródło: UM Gdyni

 

Szczegóły

Data:
17 grudnia 2018
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
,