Gdynia w obiektywie Tomasza Bołta

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Gdynia w obiektywie Tomasza Bołta

25 października 2018-1 grudnia 2018

fot. Jan Ziarnicki

„Zdarzało się, że jego zdjęcia całkowicie zmieniały ludzkie losy” – wspominają Tomasza Bołta, koledzy z redakcji „Dziennika Batyckiego”. Wystawę prac wybitnego, zmarłego fotoreportera można oglądać w gdyńskim InfoBoksie do 1 grudnia. Wstęp wolny.

 

Wernisaż wystawy „Moja Gdynia” zgromadził wczoraj najbliższą rodzinę, przyjaciół i kolegów redakcyjnych zmarłego przedwcześnie znanego gdyńskiego fotoreportera.

– Niezwykle skromny i niezwykle utalentowany. Nigdy na afisz się nie pchał, chociaż dzisiaj na afiszu wylądował – mówił Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego”. – Chcieliśmy Tomkowi w ten sposób oddać hołd, ale też pokazać jego rodzinie, że nie tylko relację służbowe są ważne, jaki i zaprezentować najlepsze z jego zdjęć. A to było trudne zadanie, bo w naszych archiwach jest ponad 72 tys. prac Tomka, z czego dwie trzecie to zdjęcia Gdyni, którą tak bardzo ukochał – dodał.

 

Na wystawie zaprezentowano 30 zdjęć starannie wyselekcjonowanych z 72 tys. fotografii zarejestrowanych przez Tomasza Bołta przez 20 lat pracy zawodowej. Ukazują one miejsca, krajobrazy, jak i najważniejsze wydarzenia w historii Gdyni i regionu.

– Jadąc tutaj zastanawiałam się, czy będą to zdjęcia, które znałam, widziałam – mówiła Magdalena Bołtwdowa po zmarłym Tomaszu Bołcie. – Mąż jednak dużo pracował w domu gdzie za jego pleców często podglądałam jego zdjęcia. Czasami wołał mnie, „chodź, zobacz jaki ciekawy temat, jakie śmieszne zdjęcie udało mi się zrobić”. Tu właśnie wisi taka fotografia z dog tracking’u, która od razu wpadła mi w oko – wspomina.

 

– Chcieliśmy w optymistyczny i ciepły sposób uczcić pamięć gdynianina. Tomek pracował oczywiście nie tylko w Gdyni, ale zawsze mocno podkreślał swoje związki z miastem – mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. – Po drugie, chcieliśmy przedstawić spuściznę Tomka. To fantastyczne zdjęcia, które do dzisiaj budzą emocje i warto jej pokazać. A dziesiątki tysięcy zdjęć, jakie zrobił pozwolają zorganizować niejedną wystawę – podkreśla.

Tomasz Bołt – gdynianin, pasjonat fotografii. Fachu uczył się w Sopockim Studium Fotografii WSH. Przez dwadzieścia lat pracował jako fotoreporter. Zaczynał w „Wieczorze Wybrzeża”, później związał się z „Dziennikiem Bałtyckim” i „Kurierem Gdyńskim”. Współpracował z wieloma agencjami fotograficznymi. Wielokrotnie nagradzany w konkursach krajowych m.in. w Gdańsk Press Photo. Jego ulubionymi tematami była fotografia sportowa, ale najbardziej w pamięć zapadły fotoreportaże dokumentujące wydarzenia i życie codzienne.

Po długiej walce z ciężką chorobą Tomasz Bołt zmarł 5 grudnia 2016 r. w wieku 44 lat. Jest pochowany na Cmentarzu Witomińskim.

 

źródło: UM Gdyni
fot. Jan Ziarnicki

 

 

 

Szczegóły

Start:
25 października 2018
Koniec:
1 grudnia 2018
Wydarzenie Category:

Miejsce

Gdynia Infobox
ul. Świętojańska 30
Gdynia, 81-372 Poland
+ Google Map
Strona internetowa:
www.gdyniainfobox.pl