41. Festiwal Filmowy w Gdyni

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

41. Festiwal Filmowy w Gdyni

19 września 2016-24 września 2016

41. Festiwal Filmowy w Gdyni

Festiwal Filmowy w Gdyni to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, do 2011 roku nosił nazwę Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Do 1986 FPFF organizowany był w Gdańsku, następnie jego siedzibą stała się Gdynia, a centrum festiwalowym – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej. Obecnie Festiwal odbywa się nie tylko w Teatrze Muzycznym, ale także w Multikinie w Centrum Gdynia Waterfront, w kinie Helios oraz w otwartym w 2015 roku Gdyńskim Centrum Filmowym.

Co roku widzowie FFG – bardzo często jako pierwsi w Polsce – mogą zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów a także szereg nagród indywidualnych rywalizują najciekawsze rodzime filmy, premiery, debiuty i laureaci na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Obecnie na program Festiwalu składają się: cztery sekcje konkursowe (Konkurs Główny, Konkurs Inne Spojrzenie, Konkurs Młodego Kina, Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych), liczne sekcje pozakonkursowe, a także wydarzenia towarzyszące. Do stałych sekcji festiwalu należą m.in. “Czysta klasyka”, czyli przegląd polskich filmów zrekonstruowanych cyfrowo, “Skarby kina przedwojennego”, “Polonica”, czyli pokazy zagranicznych produkcji zrealizowanych z udziałem polskich twórców, niezwykle popularna, bogata w programy edukacyjne “Gdynia dzieciom” czy sekcje tematyczne organizowane z udziałem partnerów Festiwalu. Co roku na Festiwalu wręczana jest nagroda Platynowych Lwów za dorobek życia i osiągnięcia artystyczne.


41. Festiwal Filmowy w Gdyni przedstawia listę filmów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego oraz do Konkursu Inne Spojrzenie. Do Konkursu Głównego zakwalifikowało się 16 filmów, które powalczą o Złote Lwy i inne nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W Konkursie Inne Spojrzenie znalazły się cztery filmy, które staną do walki o Złoty Pazur.

KONKURS GŁÓWNY

CZERWONY PAJĄK, reż. Marcin Koszałka
FALE, reż. Grzegorz Zariczny
JESTEM MORDERCĄ, reż. Maciej Pieprzyca
KAMPER, reż. Łukasz Grzegorzek
KRÓLEWICZ OLCH, reż. Kuba Czekaj
LAS, 4 RANO, reż. Jan Jakub Kolski
NA GRANICY, reż. Wojciech Kasperski
OSTATNIA RODZINA, reż. Jan P. Matuszyński
PLAC ZABAW, reż. Bartosz M. Kowalski
PLANETA SINGLI, reż. Mitja Okorn
SŁUGI BOŻE, reż. Mariusz Gawryś
SZCZĘŚCIE ŚWIATA, reż. Michał Rosa
WOŁYŃ, reż Wojciech Smarzowski
WSZYSTKIE NIEPRZESPANE NOCE, reż. Michał Marczak
ZAĆMA, reż. Ryszard Bugajski
ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI, reż. Tomasz Wasilewski

KONKURS INNE SPOJRZENIE

BIURO BUDOWY POMNIKA, reż. Karolina Breguła
KRYSZTAŁOWA DZIEWCZYNA, reż. Artur Urbański
EDERLY, reż. Piotr Dumała
ZUD, reż. Marta Minorowicz

Do Konkursu Głównego zgłoszono 45 filmów, do Innego Spojrzenia – 14. W Konkursie Głównym jest aż siedem debiutów i dwa drugie filmy. W Innym Spojrzeniu – jeden debiut i trzy drugie filmy. Osiem filmów z Konkursu Głównego i dwa z Innego Spojrzenia będą miały w Gdyni swoją polską premierę.

41. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19-24 września 2016 roku.

 

Źródło: Festiwal Filmowy w Gdyni

Szczegóły

Start:
19 września 2016
Koniec:
24 września 2016
Wydarzenie Tagi:
, , , , , , , ,

Miejsce

Teatr Muzyczny w Gdyni
Plac Grunwaldzki 1
Gdynia, Polska
+ Google Map