15. Millennium Docs Against Gravity

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

15. Millennium Docs Against Gravity

27 kwietnia 2018-6 maja 2018

Ponad 60 premier najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata, ułożonych w tematyczne sekcje. Spotkania z reżyserami i bohaterami, debaty i rozmowy, edukacja dla dzieci i seniorówTrzecia trójmiejska edycja największego festiwalu kina dokumentalnego w Polsce odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym w dniach 16-25 maja. O Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni powalczy 13 filmów. Sprzedaż biletów na 15. Millennium Docs Against Gravity Film Festival rusza 27 kwietnia. 

Trailer filmowy 15. Millennium Docs Against Gravity FF

Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i trzeci co do popularności w Europie. Realizowany jest równolegle w Warszawie oraz w Gdyni, Bydgoszczy, Wrocławiu i Lublinie. – Już piętnasty raz zapraszamy w filmową podróż dookoła świata. Cel niezmiennie ten sam: głębsze zrozumienie tego, co się dzieje z naszym światem poprzez historie opowiedziane językiem filmu. Sprawdzenie, czy rozumiemy świat i czy świat rozumie nas. Zwiększająca się z roku na rok publiczność Millennium Docs Against Gravity świadczy o właściwym rozpoznaniu potrzeby i zaufaniu do naszego konceptu festiwalu filmowego – powiedział podczas konferencji prasowej Artur Liebhart, dyrektor festiwalu. 


13 film
ów powalczy o filmową Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni 

Podczas gali finałowej Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 000 złotych najlepszemu filmowi spośród nominowanych w konkursie głównym o nagrodę Millennium przyznają gdyńscy jurorzy: reżyser, filmoznawca i wykładowca Marcin Borchardt, animatorka i promotorka kultury Katarzyna Smoła oraz Anna Witkowska – artystka sztuk wizualnych i projektantka. W Gdyni wręczona zostanie również Nagroda Czytelników „Co Jest Grane 24″, zwycięzcę plebiscytu wskażą widzowie festiwalu.

W konkursie znalazł się m.in. nagrodzony na tegorocznym Festiwalu Filmowym Sundance „Genesis 2.0″ Christiana Freia i Maxima Arbugaeva – film o łowcach kłów wymarłych mamutów na Nowej Syberii i eksperymentach genetycznych mających… przywrócić to zwierzę do życia. „Bez przerwy” („The Long Season” ) Leonarda Retela Helmricha o życiu syryjskich uchodźców w obozie dla pracowników sezonowych w Libanie. W „Pokoleniu pieniądza” („Generation Wealth”) Lauren Greenfield snuje niezwykłą wizualnie opowieść o rosnącej obsesji ludzi na temat bogactwa. Film „Jądra Tarzana” („Tarzan’s Testicles”) Alexandru Solomona opowiada o życiu w cieniu opuszczonego ośrodka badawczego, wybudowanego w latach 20. w Suchumi, stolicy Abchazji. Pani Fang” , zwycięzca Festiwalu Filmowego w Locarno, to przejmujący obraz żegnania się ze światem głównej bohaterki filmu. Z kolei w „Można kochać ziemniaki” („Love is Potatoes” ) holenderska reżyserka Aliona van der Horst odbywa podróż w przeszłość, do dzieciństwa swojej rosyjskiej matki i jej pięciu sióstr, które zmagały się ze strachem, głodem i wojną w stalinowskiej Rosji. Oba filmy znalazły się w jednej z nowych sekcji 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity – „Peryferie imperium” – w której również inne filmy obrazują dzisiejszą rzeczywistość byłego ZSRR. Kolejny niezwykle ważny tytuł Konkursu Głównego to „Czyściciele internetu” („The Cleaners”). Reżyserzy filmu Hans Block i Moritz Riesewieck obalają mit o tym, że internet jest demokratycznym medium. I ukazują to, jak tysiące moderatorów treści na Filipinach dzień w dzień decyduje o tym, co pojawia się, a co nie w mediach społecznościowych. „Czyściciele internetu” to zarazem jeden z tytułów kolejnej nowej sekcji 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity: „Co dalej z tym światem?”.

Jak co roku Festiwal to także okazja do zobaczenia najciekawszych filmów polskich twórców. W Konkursie znalazł się film „Książę i dybuk” („The Prince and the Dybbuk”) Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, który otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji jako najlepszy film dokumentalny w sekcji Venice Classics. To filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego „Dybuka”, a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. W Konkursie zaprezentujemy także nagrodzony na Festiwalu IDFA film „Call me Tony” („Call me Tony”) Klaudiusza Chrostowskiego. Reżyser będzie gościem gali otwarcia gdyńskiej edycji festiwalu, wraz kompozytorem muzyki, Wojciechem Fryczem.


Spotkania z reżyserami, debaty, rozmowy po filmach i akademia dla dzieci i senior
ó

Na spotkanie z publicznością do Gdyni przyjedzie również nominowany do Oscara® Christian Frei („Fotograf wojenny”), z którym rozmawiać będziemy po filmie „Genesis 2.0″ i Bing Liu – „Jutro albo pojutrze” – kolejni reżyserzy walczący o Nagrodę Konkursu Głównego, a tym samym o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni. Polskę reprezentować będą w Gdyni, obok Klaudiusza Chrostowskiego, Katarzyna Kozyra, reżyserka głośnego filmu „Szukając Jezusa “, oraz reżyserka filmu „Mogę przyjść do ciebie w snach”, Wiktoria Szymańska .

Podczas festiwalu odbędą się debaty organizowane z największymi ogólnopolskimi organizacjami pozarządowymi, m.in. Greenpeace Polska, WWF Polska, Otwarte Klatki oraz lokalnymi partnerami. Pokazowi filmu „ Silas ” towarzyszyć będzie debata „Jak chronić przyrodę nie wychodząc z domu?” . Po filmie „Brasila: projekt-utopia” zaplanowano dyskusję „To ludzie mieszkają w mieście. Czy przestrzeń publiczna, w której żyjemy, spełnia nasze potrzeby?” . Wreszcie debata „Po co nam tu inne kultury?”, we współpracy z festiwalem Globaltica i Oddziałem Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, odbędzie po filmie „Ojczulek Joe i lew”. Dodatkowo odbędą się spotkania ze specjalnymi gośćmimistrzami nurkowania na bezdechu po filmie „Człowiek delfin”nauczycielkami placówek Montessori po filmie „Pozwólmy dzieciom nauczać ” aktywistką Stowarzyszenia Otwarte Klatki i koordynatorką kampanii „RoślinnieJemy” po filmie „ Zjadanie zwierząt ” czy zawodowym kucharzem po „ Alain Ducasse – kuchenne wyzwania” . Ofertę festiwalową zaprezentuje także Akademia Dokumentalna, program edukacyjny oparty na kinie non-fiction. Pokazy dla dzieci i senior ó w – nominowany w tym roku do Oscara ® „Twarze, plaże” – odbędą się w sekcji OKI DOKI. Będzie także, we współpracy z Uniwersytetem SWPS, specjalne wydanie Filmoterapii.


Sprzedaż bilet
ów od 27 kwietnia 

Bilety na festiwalowe pokazy kosztują od 12 do 17 zł. Sprzedaż pojedynczych biletów w cenie 17 zł odbywa się on-line na stronie www.gcf.org.pl oraz w kasie Gdyńskiego Centrum Filmowego. Przy zakupie minimum 5 biletów na seanse festiwalowe cena jednego biletu wynosi 15 zł. Przy zakupie minimum 10 biletów cena jednego biletu spada do 12 zł.

Sprzedaż pakietów 10+ 5+ prowadzi wyłącznie kasa Gdyńskiego Centrum Filmowego. Nie ma możliwości rezerwacji biletów on-line na seanse festiwalowe. Wstęp na spotkania z autorami filmów jest bezpłatny.

Szczegółowy program projekcji i wydarzeń towarzyszących dostępny jest na stronach: 

www.docsag.pl w zakładce “Gdynia”

www.gcf.org.pl w zakładce „kino studyjne”

Miejsce

Gdyńskie Centrum Filmowe
Plac Grunwaldzki 2
Gdynia, 81-372 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 58 712 22 77
Strona internetowa:
http://gcf.org.pl/