parallax background

Walentynki inne niż zwykle

2 lutego 2021

Co robić w walentynki? Naukowy przepis na dzień zakochanych.

Centrum Nauki Experyment proponuje alternatywę dla typowych walentynek i zaprasza zakochanych do wspólnej zabawy z nauką. Centrum zaprojektowało NaukoweLove BOX – zestaw angażujących aktywności, które partnerzy mogą wspólnie wykonać w domu.

Tegoroczne Walentynki będą inne niż zwykle. Ze względu na obostrzenia, partnerzy nie pójdą do kina, teatru czy restauracji; nie pojadą na romantyczny weekend do hotelu, nie wybiorą się do spa. Ich możliwości spędzania wspólnego czasu będą mocno okrojone. Dlatego Centrum Nauki Experyment postanowiło zaoferować zakochanym coś, co sprawi, że nie będą musieli spędzać wieczoru przed telewizorem lub komputerem.

– Do tej pory proponowaną przez nas formą spędzania dnia zakochanych było wieczorne wydarzenie dla dorosłych: NaukoweLove. W czasie jego trwania goście przychodzący do Centrum Nauki Experyment mogli wspólnie bawić się ze sobą, ale też z nauką – mówi Ewelina Flis, kierownik Działu Wydarzeń i Programów Naukowych CNE. – Nasi odwiedzający brali udział w grach, quizach, prelekcjach, pokazach eksperymentów, warsztatach naukowych. Wszystko to było dla nich świetną rozrywką, ale też oferowało im solidną porcję wiedzy, dzięki czemu mieli poczucie, że spędzili ten czas w wartościowy sposób. Zawsze dostawaliśmy od gości tak pozytywny odzew, że w tym roku nie mogliśmy pozostawić ich samym sobie. Dlatego wpadliśmy na pomysł NaukoweLove BOXa.

NaukoweLove BOX to zestaw pięciu aktywności, które partnerzy wykonują wspólnie przez cały wieczór. Zostały one zaplanowane w taki sposób, by można je było zrealizować w domowym zaciszu, a wszystkie akcesoria potrzebne do ich wykonania zapakowano w BOXie, który zostanie wysłany prosto do domu lub będzie dostępny do odebrania w Centrum Nauki Experyment.

– W BOXie znajduje się komplet materiałów potrzebnych do wykonania walentynkowych aktywności we dwoje. Mamy tu naukowe warsztaty zapachowe, Naukowy Protokół Zakochania, doświadczenie z dwupunktową analizą sfer ciała, czyli tak zwany erogenny homunkulus, a także wszystkie materiały oraz instrukcje potrzebne do samodzielnego wykonania ekologicznej świecy do masażu i naturalnej kuli do kąpieli – wylicza Marta Trzeciak, specjalista w Dziale Wydarzeń i Programów Naukowych CNE. – Aktywności te zostały zaplanowane w taki sposób, by partnerzy wspólnie wykonywali jakieś zadania problemowe, razem coś konstruowali, przyrządzali mikstury, ale jednocześnie – by zapewnili sobie atmosferę intymności i zabawy. Innymi słowy – są to takie działania, które wniosą odrobinę nauki do ich życia, ale jednocześnie – będą świetną rozrywką.

Każda z pięciu aktywności proponowanych w NaukoweLove BOXie będzie miała również przełożenie na działania online, które Centrum Nauki Experyment podejmie w okresie walentynkowym. W tym czasie uczestnicy będą mogli zapoznać się z najnowszym stanem wiedzy na temat naukowych podstaw związków uczuciowych, zobaczą, jak wyglądają zakochani w kamerze termowizyjnej, dowiedzą się, jakie mechanizmy sprawiają, że czujemy się dla siebie nawzajem atrakcyjni.

– Zależy nam na tym, aby pokazać, że nauka nie jest oderwana od naszego codziennego życia. Przeciwnie – ona to życie uzupełnia. Chcemy, aby osoby, które zechcą się z nami bawić w walentynki wniosły do swojej codzienności ciekawość świata, by choć na moment same stały się naukowcami, badaczami – mówi Alicja Harackiewicz, dyrektor Centrum Nauki Experyment. – Podczas projektowania BOXa przyświecało nam hasło: zaproś naukę do swojego życia uczuciowego; dowiedz się więcej. Science up your love.

Przyjmowanie zamówień na NaukoweLove BOX rozpoczyna się 25 stycznia 2021. Cena pakietu to 60 zł. Forma dostarczenia do odbiorcy: wysyłka kurierska (przesyłka gratis) lub odbiór osobisty w kasach Centrum Nauki Experyment w Gdyni, przy ulicy Zwycięstwa 96/98.

Szczegółowe informacje: https://bit.ly/NaukoweLoveBOX