parallax background

Rusza Gdynia Design Days

26 czerwca 2020

Choć festiwal Gdynia Design Days (GDD) ma już uznaną w Polsce i na świecie markę, to w tym roku jego organizatorom przyszło się zmierzyć z nowym wyzwaniem: wszystkie wydarzenia przeniesione zostały do sieci z uwagi na panującą pandemię. Jak wygląda program festiwalu, który w ciągu ostatnich lat stał się jedną z wizytówek Gdyni?


Śledząc festiwalowe propozycje, można powiedzieć, że są one jeszcze ciekawsze i… bardziej gdyńskie. Wszystko dlatego, że lokalne instytucje zwarły szyki i włączyły swoje propozycje do i tak bogatej oferty GDD. Przez tydzień trwania festiwalu, począwszy od 4 lipca obok skłaniających do refleksji, a czasem zaskakujących wystaw, nie zabraknie pokazów filmowych, wykładów, inspirujących rozmów i spotkań z twórcami czy warsztatów.

Festiwal Gdynia Design Days to miejsce dla wszystkich. Gdynia jest wyjątkowym miastem, bo jednostki miejskie zawsze współpracowały, ponieważ wszystkie mają ciekawą ofertę. Część z niej udało nam się wkomponować w program tegorocznego festiwalu. Nasze propozycje przygotowane są z myślą o gdynianach, a także wszystkich tych, których interesują trendy w szeroko pojętym projektowaniu. Chodzi przecież o to, by wziąć udział w czymś, co przyniesie nam korzyści, dostarczając pozytywnych wrażeń, a przy okazji wzbogacając wiedzę na interesujące nas tematy.

Paulina Kisiel - kierownik

W poszukiwaniu równowagi


Pierwszym z poruszanych wątków spotkań organizowanych przy współpracy z Biblioteką Gdynia będzie nadkonsumpcjonizm. W ten niezwykle aktualny temat wprowadzi nas już 6 lipca autorka bloga Janina Daily-Janina Bąk. W swój charakterystyczny, żartobliwy sposób przeprowadzi widzów przez meandry wykresów i słupków statystycznych, z których można wyczytać wszystko-łącznie z tym, czy język angielski powoduje zawał serca oraz ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla.
W stronę minimalizmu spróbuje nas pokierować Marta Sapała-autorka książki „Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków”. 10 lipca rozważy definicję niezbędności oraz trudności związane z rezygnacją z konsumpcji we współczesnym świecie.
11 lipca Ania Gemma wskaże etyczne marki z Polski. Podpowie jak szukać zrównoważonych firm eliminujących negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Wszystkie wydarzenia odbędą się na Facebooku Biblioteki Gdynia. Udział nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

Miasta przyszłości


Tematami transmitowanych na Instagramie rozmów, które zorganizowane zostaną 8 lipca przy współpracy z Muzeum Miasta Gdyni, będą wyzwania związane z planowaniem przestrzeni publicznej, kwestie estetyki i projektowania miast przyszłości. Wszystkie odbywać się będą pod hasłem „Miasto nieużywane”.
Również w ramach tej kooperacji gdyńskie stowarzyszenie Traffic Design poprowadzi warsztaty typograficzne. Podczas warsztatów uczestnicy zgłębią temat ręcznego letteringu Poruszone zostaną takie tematy jak style liternictwa, przygotowania do procesu tworzenia, projektowania liter, techniki tworzenia. Następnie uczestnicy zaprojektują własną tabliczkę ostrzegawczą. Warsztaty skierowane są zarówno do studentów grafiki, jak i profesjonalnych projektantów.

O glonach w Experymencie


9 lipca w swoje progi zaprosi Centrum Nauki Experyment. A konkretnie do OceanLabu, gdzie zobaczyć będzie można proces powstawania naturalnych obrazów, tworzonych w wyniku wysiania i wzrostu glonów. Celem wystawy będzie zwrócenie uwagi na potrzebę zrównoważonego wykorzystania naturalnych zasobów i procesów biotechnologicznych, a także ukazanie korzyści płynących ze współpracy z organizmami, jakimi są glony.

Wyjątkowe przedmioty od lokalnych rzemieślników


Jak co roku, specjalną kolekcję tworzoną we współpracy z lokalnymi rzemieślnikami przygotowała pracownia MANUBA. Limitowaną kolekcję przedmiotów użytkowych zaprojektowanych specjalnie na GDD i wykonanych w pracowniach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia będzie można kupić on-line wyłącznie podczas festiwalu.

Uwaga:dokument!


Z kolei magazyn „Design Alive” zaprosi podczas GDD do Kina Idei online z repertuarem Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Projekcje filmów dokumentalnych są odpowiedzią na hasło tegorocznej edycji GDD „Uwaga” i staną się próbą spojrzenia na narastające globalnie problemy związane z eksploatacją naszego otoczenia. Filmy będą zamieszczane codziennie na www.designalive.pl. Każdego dnia opublikowany zostanie kod, który będzie uprawniał do bezpłatnego oglądania filmu w godz. 18:00 – 00:00.
A to, rzecz jasna, nie wszystkie propozycje. Zapowiada się więc bardziej niż interesująco.
Szczegółowy program festiwalu GdyniaDesign Days dostępny jest na stronie: http://gdyniadesigndays.eu/pl/program.html

Źródło: PPNT