Wizualizacja nowej sceny z membranowym zadaszeniem, mat. własne ZDiZ Gdynia


Kamienna Góra to jedna z najbardziej znanych dzielnic Gdyni, całkowicie położona na morenowym wzgórzu, którego najwyższy punkt sięga wysokości 52 m n.p.m. Jej zabudowa w dużej mierze dokonała się w ciągu pierwszych 25 lat XX wieku.

To najmniejsza pod względem powierzchni i przedostatnia pod względem liczby ludności z dzielnic Gdyni. Graniczy z następującymi dzielnicami: Śródmieście (od północy i zachodu) oraz Wzgórze Św. Maksymiliana (od południa), a od wschodu także z Morzem Bałtyckim. Jej zabudowę w dużej części stanowią wille znanych artystów i przedsiębiorców. Zespół historycznej zabudowy Kamiennej Góry jest wpisany do państwowego rejestru zabytków.

W obrębie Kamiennej Góry znajdują się m.in.: Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, krzyż usytuowany na szczycie Kamiennej Góry, taras z widokiem na port jachtowy, kolej linowo-terenowa na Kamienną Górę, Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich, część Bulwaru Nadmorskiego, Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, Wojskowy Sąd Garnizonowy. Na szczycie znajduje się 25-metrowy metalowy krzyż, wykonany przez Stocznie Remontową Nauta i poświęcony przez metropolitę gdańskiego ks. abpa Tadeusza Gocłowskiego 3 maja 1994 r. Obecny metalowy krzyż w nocy jest oświetlony i stanowi także punkt orientacyjny dla wracających z morza żeglarzy.

Co roku w lipcu i sierpniu na tarasie środkowym parku odbywają się letnie koncerty muzyki promenadowej. Latem 2018 roku, ze względu na prowadzone prace, koncerty odbywają się w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego przy ul. Bp Dominika 13A. Koncerty powrócą na całkiem nową zadaszoną scenę już latem 2019 roku.

Źródło: UM Gdynia

Aktualizacja z dnia 13 lipca 2018 r.

Rozpoczął się pierwszy etap przebudowy Kamiennej Góry. Powstanie nowa zadaszona scena, na której będą odbywały się koncerty muzyki promenadowej, winda, która połączy górny i środkowy taras parku oraz publiczna toaleta. Górny taras zyska również nową nawierzchnię. Prace mają się zakończyć w marcu przyszłego roku.

Wykonawca zaczął prace od ogrodzenia części parku i przesadzenia róż, które znajdą swoje miejsca w różnych dzielnicach miasta. Zamiast nich pojawi się nowa roślinność kwiatowa. Zgodnie z wnioskami mieszkańców przebudowane zostaną również ciągi piesze. Będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych, jak i osób z wózkiem dziecięcym, choć – co ważne – pozostaną ziemne, bez użycia betonu.

Miasto pragnie utrzymać dotychczasowy charakter Kamiennej Góry jako miejsca spokojnego wypoczynku, bez hałasów. Potrzebna infrastruktura jest w tej chwili mocno zużyta i konieczna jest jej wymiana. Chcemy zwiększyć dostępność dla osób starszych i niepełnosprawnych oraz przywrócić możliwość przeprowadzania koncertów na świeżym powietrzu. Rozpoczęły się prace nad budową windy łączącej taras górny z tarasem środkowym oraz amfiteatru z zadaszoną sceną. Będą wykonane też prace, których później nie będzie widać, zostaną założone instalacje wodne i kanalizacji sanitarnej. Przy windzie powstanie toaleta publiczna, a w przyszłości również fontanna w okolicach placu zabaw.

Roman Witowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni

Scena zyska zadaszenie membranowe, co umożliwi przeprowadzanie koncertów przez cały sezon, podczas różnych warunków atmosferycznych. Widzowie skorzystają z nowych siedzisk, a artyści z zaplecza, na którym będą mogli schować instrumenty, przebrać się i przygotować do występu. Winda umożliwi swobodne przemieszczanie się pomiędzy tarasami parku z pominięciem schodów i podróży naokoło. Naprawy doczekają się istniejące kamienne murki. Powstaną też nowe, pasujące do tych, które znamy z całego terenu Kamiennej Góry, a także nowe ławki i kosze na śmieci.

Dla poprawy bezpieczeństwa i komfortu spacerowiczów na całym terenie zostanie zainstalowane nowe oświetlenie oraz kamery monitoringu miejskiego. Ogólnodostępna toaleta powstanie przy windzie łączącej ze sobą tarasy parku. Prace zakładają również wykonanie koniecznej kanalizacji wodnej, sanitarnej i deszczowej. Jest ona potrzebna również w celu wykonania fontanny i wodnego placu zabaw, który powstanie podczas kolejnego etapu modernizacji parku.

Wykonawcą prac jest firma AM-FOR Arkadiusz Fortuna z Włocławka, wyłoniona w drodze przetargu. Pierwszy etap prac zakończy się w marcu przyszłego roku.