parallax background

Plener Literacki w Gdyni

29 lipca 2020

Plener Literacki w Gdyni odbędzie się w najbliższy weekend. Wydarzenie rozpocznie się już w piątek 31 lipca i potrwa do niedzieli 2 sierpnia na bulwarze Nadrmorskim i w Muszli na placu Grunwaldzkim.

PROGRAM:

GODZINATEMATORGANIZATORMIEJSCE
31 LIPCA (PIĄTEK)
12:00 – 12:50Rodzinne czytanie bajek
Fundacja Miasta Słów zaprasza do udziału w plenerowym czytaniu bajek. Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi do posłuchania bajek wydawnictwa Adamanda, które czytać będą wolontariusze Fundacji.
Fundacja HIK i Miasta Słówscena Pleneru
13.00Otwieramy Plener Literacki w Gdyni!Fundacja HIKscena Pleneru
13.20 – 13.50Rodzinne czytanie bajek
Fundacja Miasta Słów zaprasza do udziału w plenerowym czytaniu bajek. Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi do posłuchania bajek wydawnictwa Adamanda, które czytać będą wolontariusze Fundacji.
Fundacja HIK i Miasta Słówscena Pleneru
14:00 – 14:50Barbara Kosmowska
W swoim dorobku ma kilka powieści dla dorosłych ale najbardziej, jak sama mówi, lubi pisać dla młodego czytelnika. Nazywana mistrzynią psychologicznych portretów, powieściopisarka i poetka, literaturoznawca oraz autorka słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Laureatka wielu nagród literackich. Prowadzenie Jerzy Kisielewski.
Fundacja HIK i Wydawnictwo Literatura stoisko 17scena Pleneru
15:00 – 15:50Aleksandra Tyl
Autorka bestsellerowych powieści obyczajowych. Jej książki charakteryzują się wartką akcją oraz dobrą dawką humoru i wzruszeń.
Akcja jej ostatniej powieści „Wschody i zachody słońca” zaczyna się w 1936 roku i przenosi nas do Sopotu, w którym splatają się dwa światy – teraźniejszy i ten z przeszłości. Prowadzenie Jerzy Kisielewski.
Fundacja HIK i Wydawnictwo Prozami/ Literatura Inspiruje stoisko 25scena Pleneru
16:00 – 16:50Janusz Leon Wiśniewski
Doktor informatyki i doktor habilitowany chemii, naukowiec i pisarz, autor bestsellerowych powieści „S@motność w Sieci”, „Los powtórzony”, zbiorów opowiadań „Zespoły napięć”, „Intymna teoria względności”, „Molekuły emocji”, „Koniec samotności” oraz najnowszej „Nazwijmy to miłość”. Prowadzenie Adam Szaja.
Fundacja HIK i Wydawnictwo Literackie stoisko 23 i 24scena Pleneru
17:00 – 17:50Stefan Szczepłek
Spotkanie z wybitnym dziennikarzem sportowym, znawcą piłki nożnej o sporcie, życiu i pasji, a także wokół jego najnowszej książki „Szkoła falenicka” pełnej anegdot opowieści o sportowej pasji, przyjaźniach i dojrzewaniu w powojennej Polsce. Prowadzenie Jerzy Kisielewski.
Fundacja HIK i Wydawnictwo Literackie stoisko 23 i 24scena Pleneru
18:00 – 18:50Iwona Partyka – PREMIERA książki „Teodor Hoppe idzie do nieba”
Niezwykła historia spisana przez Iwonę Partykę pełna jest cudowności i oryginalnego, kaszubskiego realizmu magicznego. Kaszuby Partyki to świat swojski i obcy, niepospolity i zwyczajny zarazem. Prowadzenie Elżbieta Żukowska.
Wydawnictwo Amaltea stoisko 29 i 30scena Pleneru
1 SIERPNIA (SOBOTA)
11:00 – 11:50Rafał Skąpski
Spotkanie poświęcone książce Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej „Dziwne jest serce kobiece… Wspomnienia galicyjskie”. Prowadzenie Jerzy Kisielewski
Fundacja HIK i Czytelnik stoisko 23 i 24scena Pleneru
12:00 – 12:50Łukasz Orbitowski
Redaktor, publicysta, popularny i wielokrotnie nagradzany pisarz. Opowie o najnowszej książce „Kult”, zbeletryzowanej powieści na bazie doskonale udokumentowanej historii objawień oławskich, nagrodzonej w tym roku w kategorii prozatorskiej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Prowadzenie Szymon Kloska.
Fundacja HIK i Świat Książki stoisko 9 i 10scena Pleneru
13:00 – 13:50Nina Majewska-Brown
Autorka znana czytelnikom z m.in. powieści „Wakacje”, „Zwyczajny dzień”, kryminału „Grzech”, opowie o swoich najnowszych książkach: „Tajemnica z Auschwitz”, „Anioł życia z Auschwitz” i „Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz”. Prowadzenie Adam Szaja.
Fundacja HIK i Bellona stoisko 9 i 10scena Pleneru
14:00 – 14:50Janusz Leon Wiśniewski
Doktor informatyki i doktor habilitowany chemii, naukowiec i pisarz, autor bestsellerowych powieści „S@motność w Sieci”, „Los powtórzony”, zbiorów opowiadań „Zespoły napięć”, „Intymna teoria względności”, „Molekuły emocji”, „Koniec samotności” oraz najnowszej „Nazwijmy to miłość”. Prowadzenie Jerzy Kisielewski.
Fundacja HIK i Wydawnictwo Literackie stoisko 23 i 24scena Pleneru
15:00 – 15:50Jakub Szamałek
Pisarz, scenarzysta studia CD Projekt RED, absolwent Oksfordu, doktor archeologii śródziemnomorskiej Uniwersytetu w Cambridge. Autor trylogii kryminalnej o ateńskim detektywie Leocharesie. Thriller „Cokolwiek wybierzesz”, pierwsza część trylogii „Ukryta sieć”, ukazał się w 2018 roku, „Kimkolwiek jesteś” to kontynuacja bestsellerowej serii. Prowadzenie Adam Szaja.
Fundacja HIK i WAB stoisko 23 i 24scena Pleneru
16:00 – 16:50Ziemowit Szczerek
Pisarz, dziennikarz, autor wielu nagradzanych powieści i reportaży. Laureat Paszportu „Polityki”, nominowany do Nagrody MediaTory i Nagrody im. Beaty Pawlak oraz dwukrotnie do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”. Jego najnowsza książka „Cham z kulą w głowie” to epicka powieść utrzymana w klimacie kryminału noir, w której II wojny światowej nie było… Prowadzenie Szymon Kloska.
Fundacja HIK i ZNAK stoisko 2scena Pleneru
17:00 – 17:50Marcin Kącki
Dziennikarz „Gazety Wyborczej”, reporter „Dużego Formatu”, zajmuje się dziennikarstwem śledczym, społecznym i historycznym. Jeden z najbardziej utytułowanych reporterów w Polsce. Zdobywca licznych nagród. Siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo śledcze, news i reportaż”. Autor książek „Lepperiada” i „Maestro. Historia milczenia”. W 2016 roku nominowany do Nagrody Literackiej Nike za książkę „Białystok. Biała siła, czarna pamięć”. W swojej najnowszej książce „Oświęcim. Czarna zima” przedstawia studium miasta napiętnowanego przez historię. Prowadzenie Szymon Kloska.
Fundacja HIK i ZNAK stoisko 2scena Pleneru
18:00 – 18:50Małgorzata Starosta – PREMIERA książki „Wesela nie będzie!”
Spotkanie z autorką, która zadebiutowała w kwietniu tego roku komedią kryminalną „Pruskie baby”, wokół jej premierowej powieści „Wesela nie będzie!”. Prowadzenie Piotr Dobrołęcki.
Fundacja HIK i Wydawnictwo Vectrascena Pleneru
2 SIERPNIA (NIEDZIELA)
11:00 – 11:50Barbara Kosmowska
W swoim dorobku ma kilka powieści dla dorosłych ale najbardziej, jak sama mówi, lubi pisać dla młodego czytelnika. Nazywana mistrzynią psychologicznych portretów, powieściopisarka i poetka, literaturoznawca oraz autorka słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Laureatka wielu nagród literackich. Prowadzenie Piotr Dobrołęcki.
Fundacja HIK i Wydawnictwo Literatura stoisko 17scena Pleneru
12:00 – 12:50Maciej Siembieda
Spotkanie z dziennikarzem i reportażystą, autorem bestsellerowych thrillerów: „444”, „Miejsce i imię”, „Gambit” oraz najnowszej „Wotum”, która jest trzecim tomem serii z Jakubem Kanią. Prowadzenie Adam Szaja.
Fundacja HIK i Agora stoisko 3 i 4scena Pleneru
13:00 – 13:50Klementyna Suchanow
Spotkanie z autorką m.in. głośnej biografii Witolda Gombrowicza wokół najnowszej książki „To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze” o źródłach fundamentalistycznego nurtu, który próbuje zmienić nasz świat w rzeczywistość rodem z „Opowieści podręcznej”. Prowadzenie Szymon Kloska.
Fundacja HIK i Agora stoisko 3 i 4scena Pleneru
13:00 – 13:50Nina Majewska-Brown
Autorka znana czytelnikom z m.in. powieści „Wakacje”, „Zwyczajny dzień”, kryminału „Grzech”, opowie o swoich najnowszych książkach: „Tajemnica z Auschwitz”, „Anioł życia z Auschwitz” i „Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz”. Prowadzenie Jerzy Kisielewski.
Fundacja HIK i Bellona stoisko 9 i 10Muszla Koncertowa
14:00 – 14:50Marcin Kącki i Ziemowit Szczerek
Jak reporter z reporterem – rozmowę dwóch znanych i nagradzanych autorów reportaży poprowadzi Szymon Kloska.
Fundacja HIK i ZNAK stoisko 2scena Pleneru
15:00 – 15:50Jakub Ćwiek
Autor ponad dwudziestu książek, komik stand-upowy, publicysta. Znany ze stworzenia uniwersum Kłamcy, autor kryminału „Szwindel”, a jego najnowsza książka to thriller obyczajowy „Topiel”. Prowadzenie Szymon Kloska.
Fundacja HIK i Marginesy stoisko 9 i 10scena Pleneru
15:00 – 15:50Łukasz Orbitowski
Redaktor, publicysta, popularny i wielokrotnie nagradzany pisarz. Opowie o najnowszej książce „Kult”, zbeletryzowanej powieści na bazie doskonale udokumentowanej historii objawień oławskich, nagrodzonej w tym roku w kategorii prozatorskiej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Prowadzenie Jerzy Kisielewski
Fundacja HIK i Świat Książki stoisko 9 i 10Muszla Koncertowa
16:00 – 16:50Adrianna Trzepiota
Zadebiutowała w październiku 2015 roku powieścią „Zwilczona”, po której ukazały się kolejne dwie książki w tej serii, niezwykle dobrze przyjęte przez czytelników. Najnowsza „Zimowa jutrzenka” zdobyła w Plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać.pl 2019 w kategorii literatura obyczajowa, romans. Prowadzenie Jerzy Kisielewski.
Fundacja HIK i Świat Książki stoisko 9 i 10scena Pleneru
16:00 – 16.50Tomasz Organek
Spotkanie wokół książki Teoria opanowywania trwogi”, debiutu prozatorskiego jednego z najbardziej utalentowanych polskich muzyków, dwukrotnego zdobywcy platynowej płyty, nazywanego „nadzieją polskiego rynku muzycznego”. Prowadzenie Szymon Kloska.
Fundacja HIK i WAB stoisko 23 i 24Muszla Koncertowa
17:00 – 17:50Iwona Kienzler
Spotkanie z autorką kilkudziesięciu książek historycznych i popularnonaukowych m.in:. „Ignacy Paderewski – ulubieniec kobiet”, „W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”, „Bodo i jego burzliwe romanse”, „Maria Skłodowska-Curie. Złodziejka mężów. Życie i miłości”, „Krwawa Luna i inni”, czy najnowszych „Waleczne kobiety roku 1920” „Kobiety wojowniczki”, „Czerwone księżniczki PRL-u”. Historia opisywana w książkach Iwony Kienzler to historia widziana oczyma kobiet. Prowadzenie Piotr Dobrołęcki.
Fundacja HIK i Bellona stoisko 9 i 10scena Pleneru

UWAGA! Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie.Żródło: Fundacja Historia i Kultura