parallax background

Październik w Teatrze Gdynia Główna

5 października 2021

10 oraz 17 października o godz. 12:00 w Stacji Bajek zaprezentowany zostanie „Dzielny Kapitan Ahaba” inspirowany „Moby Dickiem” Hermana Melville’a w reż. Grzegorza Kujawińskiego.

Awanturnicza podróż morska!  Porywająca opowieść przeniesie widzów na pokład statku, którym wspólnie przemierzymy niespokojne odmęty mórz. 

Młody chłopiec imieniem Izmael zaciąga się na statek wielorybniczy dowodzony przez kapitana Ahaba. Nie wie jeszcze, że po wejściu na pokład rozpocznie się największa przygoda jego życia. W trakcie wojaży zakosztuje trudnego marynarskiego życia na statku, zmierzy się ze swoimi słabościami i lękami, kształtując w ten sposób swój charakter. Ahab, wraz załogą, poluje na białego, niedoścignionego wieloryba imieniem MOBY DICK. Bestia zatopiła już wiele statków i obgryzła niejedną kończynę. Dlaczego więc Ahab ściga wielkiego kaszalota? Czy z nowym członkiem załogi uda się pochwycić Lewiatana? Zaczyna się przygoda na otwartym morzu!

W spektaklu ważną rolę odegra sztuka imitacji dźwięków. Narracja akustyczna spektaklu zostanie wykreowana na żywo przy użyciu wymyślnych maszyn, nietypowych instrumentów i rekwizytów.

Spektakl nominowany do nagrody Galion Gdyński 2017 w kategorii debiut artystyczny!

https://www.facebook.com/events/604324807618108/ – 10.10.2021 godz. 12:00

https://www.facebook.com/events/639960036969834/ – 17.10.2021 godz. 12:00

Dzielny kapitan Ahab

Inspirowany Moby Dickiem Hermana Melville’a

Scenariusz i reżyseria Grzegorz Kujawiński

Obsada: Piotr Rogalski, Piotr Srebrowski, Oliwer Zypper

Lalki: Kinga Tomaszewska Smolarczuk i Marta Ubysz

Scenografia: Bartosz Dobrowolski i Grzegorz Kujawiński

Konsultacje reżyserskie: Piotr Srebrowski

Światło: Marzena Chojnowska


16 października o godz. 19:00 – Spektakl tylko dla widzów dorosłych – „Harce kupidynowe czyli niecne morsztyny” na podstawie poezji barokowej w reż. Idy Bocian.

„O czasy! O obyczaje!” chciałoby się zakrzyknąć cytując starożytnych. Czy jednak rzeczywiście współcześnie posługujemy się językiem dosadniejszym niż nasi przodkowie? Czy w pogoni za zaspokojeniem jesteśmy bardziej bezpośredni? Z tymi pytaniami, w brawurowej oprawie zmaga się monodram w wykonaniu Mikołaja Prynkiewicza oparty na wyjątkowych utworach polskiej erotycznej poezji barokowej.

Ten najbardziej pikantny w repertuarze gdyńskiego teatru spektakl odważnie balansuje na granicy teatru i happeningu, bada granice strefy komfortu widza, jednocześnie prezentując fascynującą mozaikę poezji barokowej w nieoczywistej i nowoczesnej interpretacji. Monodram przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych z jednej strony próbuje zachwycić soczystością rymów i lekkością barokowych metafor, a z drugiej może wywołać rumieńce i zakłopotanie dwuznacznymi skojarzeniami i zaskakującymi odniesieniami do współczesności. Mimo sowizdrzalskiej atmosfery „kupidynowej szkoły” okazuje się, że konfrontacja nowoczesności z barokiem ma intrygujący słodko-gorzki posmak.

https://www.facebook.com/events/2804464549843540

Harce kupidynowe czyli niecne morsztyny

na podstawie poezji barokowej

Reżyseria: Ida Bocian

Obsada: Mikołaj Prynkiewicz

Światło: Marzena Chojnowska

SPEKTAKL DLA WIDZÓW DOROSŁYCH


23 października o godz. 19:00 – „Potop. Pieśń o końcu świata” na motywach „Potopu” Salci Hałas w rez. Ewy Ignaczak.

Najpierw wybucha kosiarka, potem w ziemi tworzą się głębokie leje, a Pani Halina przepowiada potop.


W spektaklu „Potop” Ewy Ignaczak na podstawie książki „Potop. Poemat przewlekły o końcu świata” Salci Hałas opowieść o końcu świata zostaje utkana z zebranych relacji mieszkańców Wzgórza Orlicz-Dreszera, czyli gdyńskiego Pekinu. Ich historia przeniesiona na teatralną scenę zaskakuje autentycznością przeżyć i opisem codzienności podszytej rezygnacją. Pełny realizmu magicznego potop będzie chciał zabrać ze sobą zwyczajne życie mieszkańców, ich ukochane koty i przyjaźń wykraczającą poza definicję słowa „sąsiedzi”.


Pieśni o końcu świata warto wysłuchać do końca, bo to jedyna szansa na ocalenie historii osiedla, którego już prawie nie ma.

https://www.facebook.com/events/902637133964193

Informacje o twórcach:

Ida Bocian – aktorka, reżyserka, scenarzystka, animatorka kultury. Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Aktorka Teatru Stacja Szamocin, Teatru Stajnia Pegaza, Teatru Off de BICZ oraz Teatru Gdynia Główna. Prezes Fundacji Klinika Kultury, dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.

Małgorzata Polakowska – aktorka Teatru Gdynia Główna. Absolwentka Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego (2014) oraz Akademii Teatru Alternatywnego przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (2016). W Teatrze Gdynia Główna można ją zobaczyć w spektaklach: „Burmistrz”,„Od Wesela do Wesela”, “Tchórz! …dważna tragikomedia “, “Bajka o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku”, ” Bajka o bajce. Szczęśliwy koniec”. Koordynatorka i animatorka projektów społeczno-kulturalnych w Stowarzyszeniu „FEERIA” i Fundacji „Klinika Kultury”.

Jakub Kornacki – absolwent PWST w Krakowie (1997), solista Teatru Muzycznego w Gdyni (do 2008), wykładowca SWA w Gdyni. Autor piosenek, tłumaczeń, książek dla dzieci i dla dorosłych, scenariuszy teatralnych i radiowych. Założyciel i lider zespołu Kanaan. Jego debiutancka powieść dla dzieci, „Ucho w opałach”, zapoczątkowała w 2018 r nowe pasmo w Radiu Gdańsk, „Poczytaj mi Radio”. Po 10- letniej przerwie powrócił na scenę dramatyczną spektaklem „Tchórz. Odważna tragikomedia” w reżyserii Jacka Bały w Teatrze Gdynia Główna. Zagrał również w „Próbach Józefa K.” wg „Procesu” F. Kafki w reż. Ewy Ignaczak.

Ewa Ignaczak – reżyserka teatralna, scenarzystka, animatorka kultury, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Założycielka Sceny Teatralnej Żak w Gdańsku, Sceny na Piętrze w Elblągu oraz Teatru Stajnia Pegaza, z którym zrealizowała ponad 40 premier. W 2003 roku założyła Sopocką Scenę Off de BICZ. Pomysłodawczyni i organizatorka licznych projektów teatralnych, polskich jak i zagranicznych. Laureatka wielu festiwali w kraju i zagranicą. Dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.

Salcia Hałas – urodziła się w Przemyślu, na stałe mieszka w Gdyni. Jej debiutancka książka „Pieczeń dla Amfy” – opowieść o życiu mieszkańców gdańskiego falowca – uhonorowana została Nagrodą Literacką Gdynia (2017) oraz nominacją do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2017). „Potop” wydany nakładem Wydawnictwa W.A.B. to druga książka pisarki.

POTOP. PIEŚŃ O KOŃCU ŚWIATA

na motywach „Potopu” Salci Hałas

SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Ewa Ignaczak

OBSADA: Ida Bocian, Małgorzata Polakowska, Jakub Kornacki

ŚWIATŁO: Marzena Chojnowska

TEATR STAJNIA PEGAZA / GDYNIA