Przejeżdżając aleją Zwycięstwa w okolicach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego radzimy zadrzeć w górę głowy. W Gdyni pojawił się właśnie pierwszy od ponad 20 lat sekwencyjny neon. Nowy miejski „witacz” to projekt Stowarzyszenia Traffic Design. Sfinansowało go miasto i Centrum Designu Gdynia.

Inauguracja świetlnej instalacji odbyła się 15 grudnia punktualnie o godz. 18.00. Na jednym z budynków w Gdyni-Redłowie jasnym światłem rozbłysła forma przedstawiająca ryby puszczające naprzemiennie bąbelki.

Projekt neonu powstał we współpracy z mieszkańcami bloku przy ulicy Kaczewskiej 20 – jednego z najstarszych gdyńskich wieżowców. Opowieści zebrane podczas konsultacji wpłynęły na jego ostateczny wygląd. Dwie komunikujące się rybki odnoszą się do historii o sąsiedzkich więziach. Mieszkańcy wspominali ludzi zaangażowanych w życie budynku i okolicy – akcje wspólnego sadzenia drzew, odśnieżania i dyżurów. Obecnie grodzone osiedla powstające w okolicy i większa anonimowość mieszkańców powodują, że ciężej jest się spotkać z drugim człowiekiem – opowiada Monika Domańska ze Stowarzyszenia Traffic Design.

Wybór miejsca również nie był przypadkowy. Redłowo wygrało ze względu na swój dynamiczny rozwój oraz fakt, że dzielnica ta stanowi ważny węzeł komunikacyjny. Chcielibyśmy, aby neon stał się nowym charakterystycznym punktem orientacyjnym w tej przestrzeni. Może wyrośnie na miejsce spotkań – niczym zegar pod Urzędem? – dodaje Monika Domańska.

Neon został zaprojektowany przez gdyńskie studio Typy. Sam projekt wpisuje się w charakterystyczny dla Gdyni modernizm poprzez geometryczną formę wykreśloną na bazie przecinających się kół – mówi Mateusz Żywicki, jeden z projektantów. Chcemy tym działaniem propagować dobre praktyki projektowe i zwrócić uwagę na estetykę przestrzeni publicznej oraz wartość dobrej grafiki użytkowej w tej przestrzeni – dodaje.

Drugi z twórców neonu – Jacek Wielebski – powiedział: Od dawna marzyło nam się stworzenie ruchomego, sekwencyjnego neonu. Bardzo się cieszę, że udało nam się zrealizować ten projekt. Neon będzie włączał się automatycznie wraz z zapadnięciem zmroku. A wyłączać będziemy go w nocy, w okolicach godziny 1.00, kiedy na ulicach nie ma już ludzi – wyjaśnił.

Neon został sfinansowany przez Centrum Designu Gdynia w ramach grantu na zadania z zakresu kształtowania przyjaznej przestrzeni publicznej.

Stowarzyszenie Traffic Design działa na rzecz estetyzacji przestrzeni publicznej Gdyni już od 5 lat. Rozpoczęło swoją miejską aktywność od festiwalu malowania murali „Traffic Design” w 2011 roku. W kolejnych latach działania organizacji rozszerzały się. Zainteresowanie tworzących Stowarzyszenie twórców zyskały w szczególności miejskie detale, takie jak: szyldy, rzeźby czy bramy. Poza nowym neonem, w 2016 roku Traffic Design stworzyło 3 bramy, 2 murale i 2 płaskorzeźby. Zorganizowało również liczne warsztaty i wydarzenia kulturalne.

 

źródło: Urząd Miasta Gdyni