Magazyn tytoniowy przy Polskiej 7 w wojewódzkim rejestrze zabytków

Do wojewódzkiego rejestru zabytków wpisany został kolejny budynek w Gdyni. Tym razem to Magazyn tytoniowy, który znajduje się na terenie gdyńskiego portu przy ul. Polskiej 7.
Budynek powstał w latach 1930-31 według projektu wybitnego architekta Stefana Szyllera, autora m.in. projektów budynków Politechniki Warszawskiej, budynku Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i mostu Poniatowskiego w Warszawie. Magazyny bardzo podobne do gdyńskiego, zostały także zbudowane dla tego samego inwestora, czyli Polskiego Monopolu Tytoniowego w Radomiu.

 

Architektura magazynu przy ul. Polskiej jest znakomitym przykładem formy przemysłowej z lat 30. XX w., czyli z czasów kiedy budynki portowe były traktowane nie tylko jako obiekty utylitarne, ale także jako wizytówka firmy. Został wzniesiony w nowoczesnej konstrukcji szkieletu żelbetowego, ze stropami grzybkowymi z uwagi na potrzebną dużą nośność – mówi Robert Hirsch, Miejski Konserwator Zabytków i dodaje: Szkielet konstrukcyjny wykorzystano jako główny motyw kompozycyjny elewacji, uzupełniając ich płaszczyzny okładzinami z cegieł licowych. Osie elewacji podłużnych zostały zwieńczone krótkimi attykami, które ozdobiono kulami, płaskorzeźbami orłów i napisem „Polski Monopol Tytoniowy”. Te ważne elementy wystroju zostały niestety zniszczone. Po wojnie pomalowane zostały także elewacje z cegieł licowych.

Magazyn został wpisany do rejestru wojewódzkiego ze względu na szczególne wartości architektoniczne i historyczne nie tylko w skali miasta. Jest pamiątką po czasach budowy portu w Gdyni, kiedy projekty budynków były bardzo starannie przygotowane, często przez wybitnych architektów, a do budowy wykorzystywano nowoczesne technologie budowlane, łącząc je z dekoracyjnymi materiałami elewacyjnymi. Magazyn przy ul. Polskiej 7 jest tego znakomitym przykładem. Aby uświadomić sobie, jakie ma walory można porównać jego architekturę, ze współcześnie budowanymi magazynami, które są pozbawione indywidualnej formy architektonicznej.

Warto wspomnieć, że obecnie trwa także prowadzona przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku procedura wpisania do wojewódzkiego rejestru zabytków kościoła Franciszkanów na Wzgórzu św. Maksymiliana, która powinna zakończyć się w połowie września.

źródło informacji: Urząd Miasta Gdyni

 

[codepeople-post-map]