fot. Artur Szymczak; http://www.gazetalubuska.pl/wiadomosci/slubice/a/18letni-modelarz-buduje-najwiekszy-w-polsce-statek-z-zapalek-zdjecia-wideo,9849504/

Swoją przygodę ze sklejaniem modeli z zapałek rozpoczął w wieku 13 lat. Dzisiaj 18-letni Grzegorz Trzemielewski z Drzecina w województwie lubuskim, ma na swoim koncie wiele samolotów, mostów i statków. W tym, ten rekordowo największy – Dar Młodzieży, mierzący 189 centymetrów długości, na który zużył około 80 tysięcy zapałek.
Na początku materiałem, z którego tworzył Grzegorz były listewki, jednak znudził go ten niewymagający budulec i zainteresował się zapałkami. I tak, powstało kilka modeli Darów Młodzieży, których pierwowzorem były zdjęcia znalezione w sieci, a także plany modelarskie. Statku nigdy nie widział na żywo, ale udało mu się wiernie odwzorować jednostkę w skali 1:57.
Zdarzało się, że jedną zapałkę musiał dzielić na kilka części, by stały się elementem olinowania. Każdego dnia poświęcał kilka godzin na swoją pasję. W sumie 10-miesięczna praca kosztowała go 500 złotych.

źródło:Urząd Miasta Gdyni