parallax background

Globaltica – pierwsi artyści ogłoszeni

14 marca 2018

Jesteście gotowi na ogłoszenie pierwszych artystów tegorocznej Globaltiki?! Oto oni!


Gili Yalo​ (Etiopia / Izrael) to żywiołowa muzyczna mieszanka, łącząca etiopskie korzenie artysty z muzyką soul, funk, psychedelic i jazz.

Gili Yalo jest jednym z najbardziej intrygujących młodych artystów na obecnej scenie muzycznej. Ze swej bazy w Tel Awiwie Gili rozpoczyna błyskotliwą solową karierę z nowym projektem łączącym etiopskie korzenie z muzyką soul, funk, psychedelic i jazz. Yalo, który współpracował z tak uznanymi producentami jak Beno Hendler (Balkan Beat Box) i Uri Kinrot (Boom Pam), wykorzystuje elementy tradycyjnej muzyki etiopskiej i tworzy zupełnie nowe, współczesne produkcje. Rezultatem jest żywiołowa muzyczna mieszanka, pełna bogactwa brzmień i melodii, okraszona unikalnym głosem artysty z tekstami śpiewanymi w języku amharskim i angielskim.

Muzyka Gili Yalo uosabia historię jego życia, która stała się inspiracją dla samego projektu, jak i dla tworzących go muzyków. Gili jako mały chłopiec należał do żydowskiej społeczności etiopskiej ewakuowanej z Sudanu podczas niszczycielskiego głodu, kiedy to zmuszony został do odbycia niebezpiecznej podróży do Izraela. Wraz z rodziną wędrował przez pustynię i śpiewał swoim najbliższym. Podczas tej męczącej i pełnej emocji podróży muzyka zachęcała ich do dalszego działania.

Zespół Gili Yalo składa się z pięciu muzyków grających na gitarze elektrycznej i basowej, perkusji, instrumentach klawiszowych oraz na trąbce. Słuchając utworów grupy łatwo zauważyć powracający, charakterystyczny dla tradycji Etiopii transowy rytm dodający muzyce specyficznego brzmienia. Czuje się wyjątkowe wibracje i pochłaniający słuchacza groove, a teksty tylko dopełniają obraz tej spójnej, dopracowanej i interesującej całości. Kompozycje Yalo nadają zupełnie nowy sens tradycyjnej muzyce etiopskiej.

Gili Yalo właśnie wydał swój debiutancki album, który już zyskał uwagę światowych mediów i doskonałe recenzje. Prestiżowy brytyjski magazyn Songlines umieścił krążek na liście Top of the World.

Koncerty artysty są zawsze pełne energii i zabawy - szykuje się zatem wyjątkowy wieczór na Globaltice.

Muzycy:
Gili Yalo - wokal
Amir Sadot – gitara basowa
Ben Aylon – perkusja, instrumenty perkusyjne
Yonatan Albalek– gitara electryczna
Sefi Zisling - trąbka
Noam Havkin– instrumenty klawiszowe

Strona zespołu: https://www.giliyalo.com/

Duo Sabîl (Palestyna), hipnotyczne połączenie dźwięków lutni oud i instrumentów perkusyjnych jako kwintesencji arabskiego dziedzictwa muzycznego.

Pochodzący z Palestyny wirtuoz lutni oud Ahmad Al Khatib i mistrz instrumentów perkusyjnych Youssef Hbeisch poprzez muzykę wyrażają pragnienie wolności, które tchnie nowego ducha w arabską klasykę. Pomysłowość połączona z wyrafinowaniem, delikatność zmieszana z energią, te cechy ich twórczości wzbudzają wyjątkowe emocje u wszystkich słuchaczy.

Sabîl to opowieść o dwóch artystach będących wciąż w drodze, niezmiennie pamiętających o swojej tradycji. Ich muzyka głęboko zakorzeniona w klasycznym arabskim dziedzictwie, pełna sufickiego mistycyzmu, odkrywa nowe dźwięki, nowe kolory, nowe rytmy - przenosi muzykę orientalną na obszary, do których nigdy wcześniej nie dotarła.

Ahmad Al Khatib i Youssef Hbeisch stworzyli Duo Sabîl (w jęz. arabskim "ścieżki") w 2011 roku. Swoją współpracę uważają za wyjątkowe życiowe doświadczenie. Każdy ich wspólny projekt jest muzyczną podróżą. Pierwszy album, zatytułowany po prostu Sabîl, wydany został w 2012 roku i spotkał się z szerokim uznaniem. Była to płyta pełna głębi i ekspresji. Kolejny krążek, Jadayel, ukazał się 2 lata później - jest to owoc spotkania z francuskimi muzykami współczesnymi z kwartetu Béla. W 2017 roku ukazało się ich najnowsze wydawnictwo, Zabad. Tutaj muzyczna kreacja duetu nabrała nowego wymiaru. Do duetu oud / instrumenty perkusyjne dołączyło dwóch gości, kontrabasista Hubert Dupont i grający na buzuki Elie Khoury.

Ahmad Al Khatib postrzegany jest na Bliskim Wschodzie jako następca największych mistrzów lutni oud. Jest wyjątkowym artystą o zaskakująco wielkiej skromności. Będąc synem poety, zawsze podziwiał moc poezji, która pozwala tworzyć ze słów wizje i uczucia dla siebie i innych. Komponowanie jest dla niego próbą osiągnięcia tego samego poprzez język muzyczny.

Youssef Hbeisch czas spędza pomiędzy Hajfą, Paryżem i światowymi scenami. Jego wyjątkowy sposób gry na instrumentach perkusyjnych, niepowtarzalne wyczucie klimatu – delikatne, pieszczotliwe szemranie czy pełne siły i energii bębnienie, a także technika, którą dysponuje powodują, że jest obecnie jednym z najbardziej cenionych perkusjonistów na świecie.

Na Globaltice, muzycy wystąpią po raz pierwszy w Polsce.

Muzycy:

Ahmad Al Khatib – oud

Youssef Hbeisch – instrumenty perkusyjne

Strona zespołu: https://www.sabil-music.com/

Adam Strug & Kompania (Polska), liryczne pieśni zanurzone w polskiej muzyce tradycyjnej oraz melodyce Bliskiego Wschodu.

Adam Strug to postać wyjątkowa i dość tajemnicza: z jednej strony tworzy własną poruszającą muzykę, pisze chwytające za serce wiersze. Z drugiej jest uważnym badaczem kultury, słucha, zapisuje i stara się ocalić od zapomnienia dawne pieśni rodzimego folkloru. Jest śpiewakiem i instrumentalistą, autorem piosenek, kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej, scenarzystą filmów dokumentalnych.

Urodził się w 1970 roku w Piszu. W latach 90. współtworzył legendarną grupę Bractwo Ubogich, później związany był z Kapelą Brodów. Prowadzi zespół Monodia Polska, który praktykuje tradycyjne pieśni polskie przekazywane w tradycji ustnej. Jego autorskie piosenki wykonują m.in. Stanisław Soyka i Wojciech Waglewski. Współpracuje też z Michałem Lorencem i Polskim Teatrem Tańca.

Jego najnowsza płyta Leśny Bożek – doskonale przyjęta przez prasę i słuchaczy - jest już czwartą, autorską produkcją artysty. Piosenki zawarte na niej mówią o antynomiach ludzkiego losu: miłości, śmierci, nadziei i rozczarowaniu. W warstwie literackiej, obok tekstów Struga, odnajdujemy wiersze Leśmiana, Staffa, Asnyka i poety ludowego Jana Pocka. W warstwie muzycznej - w całości skomponowanej przez autora - dają znać o sobie fascynacje polską muzyką tradycyjną i melodyką Bliskiego Wschodu. Cechami muzyki Struga są liryka i minimalizm. Autor częstokroć deklaruje, że jego utwory służyć mają wspólnemu śpiewaniu wierszy poetów polskich i obcych.

Podczas koncertu na Globaltice Adam Strug i Kompanią zaprezentują właśnie materiał z najnowszego krążka.

Muzycy:

Adam Strug- śpiew, akordeon

Szczepan Pospieszalski - trąbka

Michał Żak- klarnet

Mateusz Kowalski - mandolina, tara, śpiew

Wojciech Lubertowicz - instrumenty perkusyjne

Hipolit Woźniak - kontrabas, cytara

Strona zespołu: http://www.adamstrug.pl/

Źródło: globaltica.pl