Na Gdyński Szlak Modernizmu składają się obecnie cztery główne trasy obejmujące obszar Śródmieścia miasta oraz dawne letnisko – obecnie dzielnicę Gdyni – Kamienną Górę. Trasy to tak naprawdę pewnego rodzaju inspiracja, która mamy nadzieję, obudzi chęć poznania całej modernistycznej zabudowy Gdyni.

Trasa 1 – „10 lutego – Molo Południowe”
Trasa 2 – „Kamienna Góra”
Trasa 3 – „Świętojańska”
Trasa 4 – „Moderna nieznana”

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami Gdyńskiego Szlaku Modernizmu, które zawarte są w folderze przygotowanym przez Agencję Rozwoju Gdyni.

Genezę projektu GDYŃSKIEGO SZLAKU MODERNIZMU stanowi historia Miasta Gdyni, którego Śródmieście ukształtowało się w okresie międzywojennym. Od lat 30-tych na architekturę Gdyni wpływały trendy modernizmu – stylu kojarzonego z funkcjonalnością, prostotą, a także ekspresją i dynamiką brył. Gdynia, zalicza się do grupy miast europejskich, wymienianych jako przykład unikatowych zespołów architektonicznych okresu modernizmu. Projekt, którego realizację rozpoczęto w 2011 roku, obecnie stanowi jedną z flagowych ofert turystycznych miasta.

gogdynia_modernizm88

Moda na modernizm
Szlak – to zarówno narracja dotycząca architektury, jak i twórców miasta oraz samych architektów. Przekaz podstawowy pojawia się w folderze Szlaku, stronie internetowej oraz ulotkach z  serii “Architekci gdyńskiego modernizmu”. Najważniejszy dialog z gdyńską architekturą pojawia się na spacerach tematycznych, prowadzonych przez specjalnie przeszkolonych przewodników lub ekspertów – historyków i architektów. Spacery cieszą się ogromną popularnością. Turysta może dodatkowo wypożyczyć bezpłatnie audio przewodnik w Miejskiej Informacji, czy zamówić przewodnika na Szlaku.

gogdynia_modernizm64

Wydarzenie flagowe Szlaku
Najważniejszym wydarzeniem jest Weekend Architektury, który miał już trzy swoje edycje. Pierwsza odbyła się w sierpniu 2011 w której uczestniczyło ponad 5000 osób z całej Polski.

gogdynia_modernizm54

Dzieje się na Szlaku
Gdyński Szlak Modernizmu jest przykładem projektu wykorzystującego stosunkowo mało znany wyróżnik modernistycznej architektury okresu międzywojennego. Temat projektu wynika wprost z tożsamości miasta – jego legendy, jako polskiego marzenia, okna na świat II RP. Szlak znakomicie wpisuje się w pejzaż historii oraz współczesną przestrzeń Miasta. Projekt wyznaczył nowe standardy w edukacji społecznej m.in. poprzez liczne konkursy wiedzy, letnią edycję gry miejskiej, spacery z przewodnikami, cykl archi prelekcji. Bez wątpienia Szlak Modernizmu stał się istotną wartością tworzącą marki Gdyni, łączącą tradycję, historię ze współczesnymi trendami.

Galeria zdjęć

[codepeople-post-map]