Dzień Wszystkich Świętych – zmiany w organizacji ruchu

Początek listopada to czas wspomnień i zadumy związanej z Dniem Wszystkich Świętych. Ruch na drogach, szczególnie w okolicach cmentarzy będzie duży, a tych kierowców, którzy nie zdecydują się przesiąść do komunikacji publicznej czekają zmiany w organizacji. Dodatkowo inaczej niż w ubiegłych latach będziemy jeździć w okolicach cmentarza na Witominie.

Tymczasowe zmiany w organizacji ruchu obejmą okolice Cmentarza Witomińskiego, cmentarza przy ul. Spokojnej oraz Cmentarza Marynarki Wojennej. Ponadto uruchomione zostaną dodatkowe linie autobusowe. Zmiany obejmą także miejsca postojowe przy nekropoliach.

Cmentarz WitomińskiOrganizacja ruchu

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie Cmentarza Witomińskiego będą obowiązywały od środy, 31 października do czwartku 1 listopada. Na ul. Witomińskiej, od skrzyżowania z ul. Zielną i ul. Bursztynową do skrzyżowania z ul. Warszawską będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu.

Od strony ul. Warszawskiej na ul. Witomińską będą mogły wjechać jedynie autobusy komunikacji miejskiej oraz pojazdy służb miejskich. Pozostali uczestnicy ruchu, w tym taksówki, w rejon cmentarza będą mogli dostać się tylko z kierunku ul. Kieleckiej.

Z ul. Śląskiej w lewo w ul. Warszawską skręcić będą mogły jedynie autobusy komunikacji miejskiej oraz pojazdy służb miejskich. Dodatkowo przez skrzyżowanie ul. Śląskiej z al. Piłsudskiego (Węzeł im. Franciszki Cegielskiej) w kierunku Chyloni przejechać będzie można jedynie poprzez wiadukt przebiegający nad jezdnią przy al. Piłsudskiego. Zamknięta zostanie możliwość wyjazdu z ul. Zjazdowej na ul. Witomińską.

Na skrzyżowaniu ulic Kieleckiej, Rolniczej, Witomińskiej i Konwaliowej nie będzie można skręcić w lewo z ul. Kieleckiej w ul. Konwaliową, a z ul. Witomińskiej będzie można wyjechać tylko w prawo w ul. Rolniczą.


Komunikacja miejska

Podobnie jak w ubiegłych latach zostanie uruchomiona linia autobusowa nr 390. Autobusy tej linii kursować będą co kilka minut od dworca kolejowego Gdynia Główna ulicami Dworcową, 10 Lutego, Władysława IV, Piłsudskiego, Śląską, Warszawską i Witomińską do cmentarza.

Dodatkowo w tym roku zostanie uruchomiona nowa linia autobusowa nr 392 kursująca od pętli przy ul. II Morskiego Pułku Strzelców ulicami Wielkokacką, Małokacką, Olimpijską, Sportową, Górskiego, Droga Gdyńska, Śląską, Warszawską i Witomińską do cmentarza. Linia ta kursować będzie tylko 01.11 z maksymalną częstotliwością siedmiu i pół minuty.

Parkowanie

W związku z uruchomieniem specjalnych linii autobusowych zachęcamy do korzystania z parkingów zlokalizowanych w Śródmieściu oraz przy ul. Górskiego i dojazdu do cmentarza autobusem.

Podobnie jak w ubiegłych latach parkować będzie można na pasie ruchu ul. Witomińskiej pomiędzy ul. Zielną a główną bramą cmentarza (po stronie cmentarza). Na końcu tego odcinka zostanie wyznaczony tymczasowy postój taksówek. Postój znajdujący się naprzeciwko budynku Zarządu Cmentarzy Komunalnych zostanie zawieszony.

Parking zlokalizowany przy cmentarzu zostanie w całości przeznaczony na potrzeby osób niepełnosprawnych. Odcinek ul. Witomińskiej pomiędzy główną bramą cmentarza a ul. Warszawską zostanie objęty zakazem zatrzymywania się. Na parkingu zlokalizowanym przy bramie cmentarza będzie funkcjonowała pętla autobusowa.


Cmentarz przy ul. SpokojnejTymczasowa zmiana w organizacji ruchu w rejonie cmentarza będzie obowiązywała od środy, 31 października do piątku, 2 listopada.

Obie strony ul. Spokojnej, od skrzyżowania z ul. Wielkopolską do drogi dojazdowej do cmentarza, jak i ul. Spokojna zostaną objęte zakazem zatrzymywania. Z wlotu ul. Spokojnej na skrzyżowanie z ul. Wielkopolską będzie można skręcić tylko w prawo.

Kierowcy będą mogli parkować na parkingu zlokalizowanym przy ul. Spokojnej za drogą dojazdową do cmentarza.

Cmentarz Marynarki Wojennej na OksywiuOrganizacja ruchu w rejonie cmentarza będzie identyczna jak w ubiegłych latach. W dniach 31.10- 02.11 na ul. Miegonia oraz na ul. Muchowskiego zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu od ul. Dickmana do ul. Arciszewskich.

Jak zachować się na drodze?Zachęcamy wszystkich wybierających się na cmentarze do skorzystania z komunikacji miejskiej. Dla tych, którzy zdecydują jechać własnym autem, mamy kilka ważnych wskazówek – mówi podinsp. Adam Gruźlewski z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

Tylko trzeźwy i przestrzegający przepisów prawa drogowego kierowca dojedzie bezpiecznie do celu.
Przed wyjazdem sprawdź:
czy masz przy sobie wymagane dokumenty,
czy twój samochód jest sprawny technicznie i odpowiednio przygotowany,
czy leki, które zażywasz pozwalają na bezpieczne kierowanie pojazdem.

Kierowco, zachowaj ostrożność w rejonach cmentarzy;
stosuj się do poleceń policjantów i innych przedstawicieli służb porządkowych,
samochód parkuj na wyznaczonych parkingach, nie staraj się podjechać pod bramę cmentarza,
korzystaj z komunikacji miejskiej,
nie zostawiaj wartościowych przedmiotów w zaparkowanym samochodzie,
zwracaj baczną uwagę na pieszych poruszających się w rejonach cmentarzy.

Do zaleceń policji powinni zastosować się także piesi:
Chcesz być widoczny i bezpieczny na drodze - używaj odblasków. Posiadając jakiekolwiek element odblaskowy po zmroku jesteś widoczny dla kierującego z odległości około 150 metrów. Gdy nie posiadasz odblasku kierowca zobaczy Cię dopiero w odległości 30 metrów. Swoją widoczność na drodze poprawisz również ubierając jasną lub jaskrawą odzież.

Każdy pieszy powinien zachować ostrożność w rejonach cmentarzy: stosować się do poleceń policjantów i innych przedstawicieli służb porządkowych,
zwracać baczną uwagę na poruszające się pojazdy,
w przypadku poruszania się po poboczu drogi iść lewą stroną,
nie wchodzić na drogę bezpośrednio przed jadącym pojazdem,
nie wchodzić na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody, ograniczającej widoczność drogi.


Jak dojechać na cmentarz 1 listopada.Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych – czas zadumy i refleksji. Odwiedzający groby mogą w tym okresie spodziewać się zmian w organizacji ruchu, dodatkowych linii autobusowych i bezpłatnych miejsc postojowych w centrum.

Dla tych, którzy zdecydują się pojechać komunikacją miejską na Cmentarz Witomiński z centrum Gdyni ZKM przygotowało dodatkową linie nr 390. Autobusy w Śródmieściu zatrzymają się w na przystanku Dworzec Gł. PKP – Dworcowa 04, 3 Maja 01, Armii Krajowej 04, Urząd Miasta – Władysława IV 02. Kursować będą, co kilka minut.

Autobusy skorzystają z długiego ciągu buspasa w ul. Władysława IV i będą uprzywilejowane w ruchu drogowym, dzięki czemu łatwiej niż inne pojazdy skręcą w ul. Warszawską i ul. Witomińską. Na odcinku od ul. Warszawskiej do cmentarza będą jeździć tylko autobusy, a więc zdecydowanie łatwiej, szybciej, bardziej komfortowo i pewniej będzie skorzystać z komunikacji miejskiej – mówi Marcin Gromadzki, rzecznik Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

Osoby dojeżdżające na Cmentarz Witomiński z Witomina mogą skorzystać z uruchomionej w tym roku po raz pierwszy linii nr 392.

Będzie to połączenie Witomina Leśniczówki z Cmentarzem Witomińskim, prowadzące ul. Małokacką, obok hali widowiskowo-sportowej i obok dużego parkingu. Także na nim można zostawić samochód i skorzystać z autobusów w dojeździe na cmentarz – dodaje Gromadzki.

Autobusy będą odjeżdżać z pętli Witomino Leśniczówka i zatrzymają się na przystankach Stawna 01 i Witomino Centrum 03 (w kierunku Redłowa). Autobusy linii nr 392 przez większość dnia będą kursowały co ok. 7 minut, a w porach mniejszej frekwencji, nie rzadziej niż co 15 minut.

Zmiany obejmą także regularne linie. Linia nr 137 nie będzie funkcjonować, a linie 141 i 190 będą skierowane na objazd ul. Kielecką. Szczegóły dostępne na stronie ZKM w Gdyni.

Zmotoryzowani z kolei mogą skorzystać z bezpłatnych miejsc parkingowych w centrum.

Jeśli ktoś musi dojechać do centrum Gdyni samochodem, to proszę aby zostawił go na miejscach parkingowych, które 1 listopada są bez opłaty. Następnie autobusem może udać się do Cmentarza Witomińskiego – podkreśla rzecznik ZKM.

Na liniach 390 i 392 obowiązywać będzie taryfa biletowa jak na liniach zwykłych.

Bilety można kupić w każdym punkcie sprzedaży biletów ZKM, poprzez aplikacje, a specjalnie dla pasażerów korzystających z linii 390 i 392 - w punkcie sprzedaży na przystanku Centrum Handlowe „Riviera” 01 i przy Cmentarzu Witomińskim (działającym 1 listopada w godz. 9.00 – 16.00) oraz u kierowcy.


Zmiany w organizacji ruchuAutobusy linii 390 i 392 będą dojeżdżać do cmentarza ulicą Witomińską - od strony śródmieścia. Dojazd samochodem osobowym będzie możliwy tylko od strony Witomina, a wyjazd - tylko w kierunku śródmieścia.