Centrum Nauki EXPERYMENT to jedno z pierwszych polskich centrów nauki. Wizyta w EXPERYMENCIE pozwala gościom na efektywne przyswajanie wiedzy, pomaga zrozumieć otaczające procesy, a także pobudza ciekawość świata. EXPERYMENT kieruje swoją ofertę dla całych rodzin, młodzieży i dorosłych – u nas każdy znajdzie coś dla siebie!

W Centrum Nauki EXPERYMENT stanowiska są zaprojektowane w sposób interaktywny, aby zwiedzający mogli sami, w bezpiecznych warunkach przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z różnych dziedzin nauki.

Nasza instytucja bierze również udział w szeregu licznych projektów, m.in.:

Projekt eduPeople – celem projektu był rozwój idei aktywnej edukacji oraz stworzenie sieci współpracy, wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk na polu współpracy centrów nauki.
Projekt „Chrońmy środowisko, które znamy – szkolenia terenowe z Centrum Nauki EXPERYMENT” – udział w projekcie pozwolił uczestnikom na lepsze zrozumienie procesów zachodzących w przyrodzie, poznanie bogactwa otaczającej przyrody, a także umożliwił uzupełnienie wiadomości dotyczących ochrony środowiska.
Projekt Przyroda – eksperyment o nieograniczonych możliwościach – projekt ukierunkowany był na współpracę dwóch centrów z Polski i Danii (Bornholm) – Centrum Nauki EXPERYMENT z Gdyni oraz NaturBornholm z Aakirkeby. W wyniku realizacji projektu został wydany podręcznik „Przepis na Naturę”, promujący metody aktywnej edukacji w naukach przyrodniczych oraz eko-turystykę.

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni bierze również aktywny udział w Piknikach Naukowych Bałtyckiego Festiwalu Nauki, Pikniku Naukowym Polskiego Radia w Warszawie, czy akcjach ekologicznych (np. „Bioróżnorodność – poznaj by zachować” odbywającej się corocznie w Gdyni).

Centrum jest niecodzienną pracownią doświadczalną dla małych i dużych odkrywców – amatorów, w którym w sposób namacalny mogą oni na własną rękę przeprowadzić eksperymenty, poznając prawa zachodzące w przyrodzie.

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni jest instytucją kultury, której celem jest łączenie nauki i zabawy w atrakcyjną formę spędzania czasu na interaktywnych wystawach oraz poprzez prowadzenie działań komunikujących naukę. Centrum Nauki EXPERYMENT pozwala gościom na efektywne przyswajanie wiedzy, pomaga zrozumieć otaczające procesy, a także pobudza ciekawość świata.
Interaktywna wystawa jest trzonem Centrum, a wokół niej prowadzonych jest wiele działań mających na celu komunikowanie nauki w atrakcyjny sposób, takich jak:

– pokazy naukowe
– warsztaty (z dziedzin takich jak fizyka, chemia, astronomia, matematyka czy archeologia)
– wykłady
– działania na piknikach i festynach naukowych i ekologicznych
– przyrodnicze zajęcia terenowe
– Akademia EXPERYMENTU (cykl wykładów dla rodzin z dziećmi, prowadzonych przez wykładowców akademickich)
– zajęcia dla grup szkolnych
– działania dla nauczycieli: seminaria, warsztaty, udostępnianie przenośnych zestawów eksperymentów

Oto cztery główne wystawy nowego Centrum Nauki EXPERYMENT:

– HYDROŚWIAT
– DRZEWO ŻYCIA
– AKCJA: CZŁOWIEK
– NIEWIDOCZNE SIŁY

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni
al. Zwycięstwa 96/98
81-451 Gdynia

Więcej na experyment.gdynia.pl