C.HARTWIG GDYNIA i historia pewnej szafy…

Szafa – każdy wie, czym jest i do czego służy. Może być duża, mała, na buty, na ubrania, z drzwiami przesuwnymi, czy ozdobnie inkrustowana… Ale może być również… PANCERNA!

Tak to już jest, że zazwyczaj szafa służy do przechowywania różnych rzeczy. Są jednak dzieje i sytuacje, że to właśnie szafa jest przechowywana… Taki właśnie los przydarzył się pewnej szafie pancernej, której dzieje związane są z firmą C.HARTWIG GDYNIA S.A. – firmą, której serce jest właśnie w Gdyni.
Hartwig w tym roku zmienia siedzibę i przeprowadza się z Domu Bawełny (Izba Bawełny w Gdyni, ul. Dedrowskiego 7) do nowego, i nowoczesnego biurowca ENTER (ul. Śląska). Przeprowadzka po kilkudziesięciu latach bytności w jednym miejscu, to masa ciekawych odkryć! Jednym z nich jest kasa pancerna – z zewnątrz wielokrotnie malowana farbą olejną, jednak środek wydaje się być nietknięty! Po wewnętrznej stronie drzwi widnieje napis:

“G. A. Olschewski
vorm. H.W. Spindler
Geldschrankfabrik
DANZIG.”

Powyżej napisu dodatkowo odczytać możemy “Gegrundel 1859”.

harwig_szafa2_gogdynia

fot. C.HARTWIG GDYNIA S.A.

 

harwig_szafa3_gogdynia

C.HARTWIG GDYNIA S.A.

Piękne znalezisko! Całość dodatkowo ozdobiona jest ciekawą grafiką – jest na co popatrzeć! Mamy nadzieję, że znalezisko trafi wkrótce znajdzie nową siedzibę i będzie stanowić o ciekawej historii Gdyni.

Będziemy na bieżąco informować o dalszych losach historycznej szafy “Hartwig’a”.