Bies wraca do Gdyni. Dopisz się do księgi pamiątkowej!

Został wypucowany, odmalowany, a przede wszystkim – wyremontowany, by jeszcze wiele lat być godnym symbolem dzielnicy Babie Doły. W październiku płatowiec TS-8 Bies wróci na swoje dotychczasowe miejsce prosto z łódzkiego warsztatu. Już dziś każdy gdynianin może wpisać się do pamiątkowej księgi. Trafi ona do specjalnej kapsuły czasu, która zamontowana zostanie w kadłubie samolotu-pomnika.

Remont naszego Biesa to przedłużenie jego historycznego życiorysu. Konstrukcja samolotu została dość poważnie nadgryziona zębem czasu. Przygotowując wniosek liczyłem, że środki z gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego pomogą odzyskać dawną kondycję naszego pomnika. Na Babich Dołach nie ma wielu uniwersalnych wartości, które tak jak TS-8 Bies przywołują lokalnego ducha dzielnicy.

Sylwester Trzebiński, autor zgłoszonego do BO 2017 projektu remontu Biesa

6 października wyremontowany Bies zostanie powitany na Babich Dołach. Podczas uroczystości w kadłubie samolotu zamontowane zostaną pamiątki. Wśród nich - kapsuła czasu, a w niej księga pamiątkowa z wpisami gdynian wraz z listem z 1995 roku, umieszczonym w maszynie podczas poprzedniego remontu.
Gdynia to nie tylko miejsce imponujących pokazów lotniczych, to również miasto pamiętające o historii lotnictwa. Unikatowa pamiątka z roku 1995 w postaci pierwszego listu, który znaleźliśmy w kadłubie Biesa podczas obecnych prac remontowych zainspirowała nas, aby w 45. rocznicę ustanowienia pomnika samolotu na Babich Dołach uzupełnić karty historii nowymi wpisami gdynian. Wyremontowany dzięki mieszkańcom TS 8 Bies będzie symbolem Babich Dołów jeszcze przez długie lata. Zostawmy kolejnemu pokoleniu niespodziankę i pamiątkę z 2018 roku; roku, w którym wyremontowaliśmy symbol dzielnicy Babie Doły.

Marek Łucyk, pełnomocnik prezydenta ds. projektów strategicznych oraz dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu

TS-8 Bies był pierwszym po wojnie polskim nowoczesnym samolotem metalowym z polskim silnikiem, wyprodukowanym w dużej serii. Pierwszy lot prototypu odbył się 23 lipca 1955 r. Samoloty seryjne trafiały do oficerskich szkół lotniczych oraz do jednostek Wojsk Lotniczych, Wojsk Obrony Powietrznej Kraju i lotnictwa Marynarki Wojennej. Od 1958 roku samoloty Bies wprowadzono również do OSL w Dęblinie, ale już w latach 1964-1967 zastąpiły je odrzutowe PZL TS-11 Iskra. W 1973 roku – z inicjatywy mieszkańców i środowiska lotników - Bies został umieszczony na cokole przy ul. Ikara. Z biegiem lat stał się symbolem Babich Dołów.

W październiku 2017 roku projekt remontu Biesa został wskazany do realizacji głosami mieszkańców w Budżecie Obywatelskim. W lutym 2018 roku maszynę obejrzeli profesjonaliści z łódzkich Wojskowych Zakładów Lotniczych, którzy w kolejnych miesiącach w szczegółach zaplanowali jej remont. W lipcu samolot zdjęto z cokołu i drogą lądową przetransportowano do hangarów WZL-u. Nad całością procesu czuwali pracownicy Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni. Dziś, wraz z członkami Rady Dzielnicy Babie Doły, zachęcają wszystkich gdynian do umieszczenia w księdze pamiątkowej wpisu z okazji zakończonego remontu samolotu-pomnika. Można to zrobić już od środy, 5 września do piątku, 5 października, w biurze Rady Dzielnicy Babie Doły znajdującym się w SP nr 28 im. Lotników Polskich przy ulicy Zielonej 53. Otwarte jest w poniedziałki w godz. 15-19 oraz środy i czwartki w godz. 10-15.

Całkowity koszt remontu Biesa wyniósł 117 452,19 zł brutto, czyli o około 32,5 tysiąca złotych więcej niż przewidywał zwycięski projekt BO i niemalże tyle, ile wyniosła cała pula Babich Dołów w Budżecie Obywatelskim 2017 (126 993 zł).

Przypomnijmy, że w tamtej edycji BO do realizacji wskazano jeszcze dwa projekty: budowa oświetlenia schodów od przystanku Babie Doły do ulicy Ikara oraz montaż defibrylatora między budynkami przy ul. Dedala 6 i 8.


Źródło: UM Gdynia