Akademia Morska w Gdyni to największa państwowa uczelnia morska w Polsce i jedna z największych w Europie, kształcąca oficerów floty handlowej oraz kadry menedżerskie dla gospodarki morskiej i regionu nadmorskiego. Uczelnia prowadzi także kształcenie uzupełniające dla oficerów i specjalistów gospodarki morskiej. Ponadto umożliwia zdobywanie wiedzy na studiach zaocznych, podyplomowych oraz na kursach kwalifikacyjnych i specjalistycznych.

Akademia Morska w Gdyni dysponuje wieloma powierzchniami konferencyjnymi i bankietowymi, zarówno w budynkach przy ul. Morskiej, na Alei Jana Pawła II, jak również na obiektach morskich, np. na Darze Młodzieży, czy statku badawczo – szkoleniowym Horyzont II.

Rok 2012, to zatem rok obchodów 30 – lecia „Daru Młodzieży”. Żaglowiec pomimo swojej stosunkowo krótkiej historii odbył wiele interesujących rejsów, zawijając do wielu portów Europy. Uczestniczył też w licznych regatach m.in. „Operacja Żagiel”, „Oska Sail’97”, „Tall Ship Races” w których zajmował czołowe miejsca na podium. W 2011 roku „Dar Młodzieży” okazał się najszybszym żaglowcem klasy „A” biorącym udział w regatach „The Culture 2011 Tall Ships”. Studenci na pięknym statku uczą się nawigowania nie tylko z gwiazd, ale też wykorzystują najnowocześniejszy sprzęt, w jaki wyposażony jest żaglowiec.
Drugi statek szkolny, „Horyzont II” jest statkiem wielozadaniowym, gdyż oprócz szkolenia studentów prowadzone są na nim badania morza  i utrzymania łączności ze stacjami polarnymi i naukowymi. Każdego roku statek przewozi naukowców oraz transportuje sprzęt i prowiant do polskich stacji naukowych  na Spitsbergenie. Na statkach tych studenci Wydziałów: Elektrycznego, Mechanicznego i Nawigacyjnego odbywają praktyki morskie. Swoje przeżycia, refleksje i doświadczenia związane z pierwsza praktyką morską przedstawiają w postaci prezentacji multimedialnych i filmów podczas konkursu pt. „Moja praktyka morska”, którego pomysłodawcą i organizatorem jest kustosz Sali Tradycji Akademii Morskiej w Gdyni, Pani mgr Ewa Otremba.

Dobra passa naszej Uczelni trwa nieprzerwanie, wspomagana znakomitą opinią, którą cieszy się zarówno wśród absolwentów, jak i obecnych studentów, mających podstawy do tego,  aby oczekiwać, że w tej Uczelni, przez nią i dzięki niej osiągną w życiu to, co sobie zamierzyli.