Gdynia kończy 94 lata! Miasto tradycyjnie świętuje swoje urodziny 10 lutego, a okolicznościowe wydarzenia dla mieszkańców rozciągają się na kilka dni. Oprócz części oficjalnej zaplanowano także imprezę w Gdynia Arenie czy premierę albumu fotograficznego i filmów o przeszłości miasta.
Każdy, kto czuje się gdynianką/gdynianinem i żyje tym, co związane z miastem powinien zarezerwować wolny czas na drugi weekend lutego. Jak co roku, Gdynia hucznie będzie świętować swoje urodziny – w tym roku już 94!
Symboliczny termin urodzin, 10 lutego, nawiązuje do 10 lutego 1926 roku, gdy na mocy rozporządzenia ówczesnej Rady Ministrów Gdynia otrzymała prawa miejskie. Od tamtej pory rozwój portowego miasta nabrał spektakularnego tempa, a każde kolejne urodziny to okazja do wspomnień.
Wydarzenia dla każdego z Gdynią w tle
Już tradycyjnie jednym z głównych wydarzeń gdyńskich urodzin jest impreza dla mieszkańców w Gdynia Arenie, która odbędzie się w sobotę, 8 lutego. Atrakcje i program przygotowano z myślą przede wszystkim o gdyńskich seniorach. To m.in. koncert zespołu VOX, projekcja filmu Jacka Dworakowskiego „Biesiady rodów gdyńskich” czy szereg specjalistycznych konsultacji zdrowotnych. Wstęp jest bezpłatny, natomiast wcześniej trzeba odebrać zaproszenia. Te będą dostępne już od wtorku, 28 stycznia w Centrum Aktywności Seniora przy ul. 3 Maja 27.
Również w sobotę na urodzinowych gości będzie czekał Konsulat Kultury, w którym odbędzie się premiera albumu Andrzeja Jastrzembskiego poświęconego Gdyni. Nie tylko w sobotę, ale i w niedzielę, 9 lutego zaprasza do siebie Muzeum Miasta Gdyni – w te dni wstęp wolny, a przy okazji projekcja archiwalnych filmów z lat 20. oraz nowa wystawa, warsztaty i spotkanie autorskie. Ponadto w niedzielę o godzinie 10:00 rozpocznie się uroczysta msza święta z wojskową asystą honorową w parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski przy ulicy Armii Krajowej.
Aby ułatwić poruszanie się w rejonie Gdynia Areny i dojazd na sobotnie wydarzenia, będzie można skorzystać ze specjalnego rozkładu jazdy komunikacji miejskiej. ZKM Gdynia zwiększy częstotliwość niektórych kursów (więcej szczegółów poniżej).
W poniedziałek, 10 lutego odbędzie się ponadto część oficjalna obchodów 94. urodzin Gdyni, w której udział wezmą m.in. przedstawiciele samorządu. O godzinie 12:00 zostaną złożone symboliczne wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Polski Morskiej przy skwerze Kościuszki.
Poniżej program wydarzeń z okazji 94. urodzin Gdyni:
8 lutego / sobota
Gdynia Arena, ul. Kazimierza Górskiego 8
Wstęp: zaproszenia (do odbioru w Centrum Aktywności Seniora, ul. 3 Maja 27 od 28 stycznia)
- 12:00 – otwarcie obiektu
- 13:00 – projekcja filmu pt. Biesiady rodów gdyńskich, realizacja Jacek Dworakowski. Film ukazuje w dużym skrócie historię spotkań Rodów Gdyńskich, które odbywały się w latach 1996–2007 w różnych miejscach: WTC Expo, Hotel Nadmorski, Teatr Miejski, Centrum Kultury, Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” oraz w Alei Topolowej, vis-à-vis wspomnianego Klubu MW. Biorący udział w spotkaniach to zarówno mieszkańcy związani z Gdynią od wielu lat jak i od początku budowy portu. Biesiady dawały okazję do wspomnień, poznania się, stwarzały również okazję do przybliżenia historii miasta, które budowali oni sami lub ich przodkowie. Czas: ok. 20 minut
- koncert zespołu VOX
- badania refleksu, uwagi i koordynacji wzrokowo-ruchowej w ramach projektu „Bezpieczny senior na drodze”, wizaż, porady trychologa, dietetyka, fizjoterapeuty, badanie poziomu cukru, ciśnienia, foto, kawiarnie
- karnet zaproszenia na wydarzenie umożliwia udział w losowaniu nagród rzeczowych podczas imprezy
Konsulat Kultury w Gdyni, ul. Jana z Kolna 25
Wstęp wolny
- 18:00 – „GDYNIA w fotografii Andrzeja Jastrzembskiego” – premiera albumu. Andrzej Jastrzembski – gdynianin, z wykształcenia ekonomista, z pasji fotograf. Jego prawdziwa przygoda z utrwalaniem rzeczywistości, wówczas jeszcze na kliszy, rozpoczęła się w Irlandii. Podróżował po niej z aparatem latem 1999 roku. Efektem tej eskapady był przeplatany irlandzką poezją album o zielonej wyspie – Irlandia. Później powstawały kolejne autorskie albumy. Pośród nich uwagę zwraca dwuczęściowy album Sopockie domy, zbiór czarno-białych fotografii, przedstawiający przedwojenną architekturę nadmorskiego kurortu. Natomiast inna praca – Jeziora kaszubskie jest zrealizowana w kolorach wszystkich pór roku. Materiał zdjęciowy do tego albumu powstawał przez kilka lat. Fotografie pokazują nostalgiczne, wakacyjno-letnie nastroje, jesienne pejzaże oraz jeziora Pojezierza Kaszubskiego w zimowej aurze. Do czarno-białej fotografii Andrzej Jastrzembski powrócił w dwóch następnych publikacjach. Zdjęcia do nich były zrobione w Warszawie i ukazują piękno jej przedwojennych dzielnic – Żoliborza i Mokotowa. W tych albumach oprócz fotografii odnaleźć można obszerne teksty. Przywołują one związane z tematami zdjęć historie, anegdoty czy spisane przez fotografa opowieści mieszkańców Warszawy. W swoich wydawnictwach autor łączy wrażliwe spojrzenie na rzeczywistość oraz miłość do opowiadania historii – zarówno tych odległych jak i bliskich. Nadszedł czas na album o rodzinnym mieście autora, Gdyni.W tej publikacji miasto nie zawsze jest ukazane ze znanej perspektywy. Jastrzembski w poszukiwaniu kadru nie powstrzymuje się przed rozstawieniem drabiny na środku ulicy Świętojańskiej, z dachów kamienic patrzy na miasto, czy ze szczytu komina elektrociepłowni na port. Wyświetlany na ekranie pokaz fotografii będzie opowieścią Andrzeja Jastrzembskiego o Gdyni, impresją łączącą obraz z autorskim komentarzem, z dźwiękami miasta oraz nowoczesną muzyką jazzową. Sprawcą ilustracji muzycznej oraz koncertu zamykającego ten wieczór będzie projekt muzyków w składzie: Ignacy Wiśniewski (piano, elektronika), Adam Żuchowski (kontrabas, sample) i Paweł Osicki (perkusja, nagrania dźwięków miasta). Na wernisażu dostępne będą premierowe egzemplarze albumu, z możliwością otrzymania dedykacji od autora.
Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
Wstęp wolny
- 14:00 – „Dawno temu nad Bałtykiem” – projekcja archiwalnych filmów o Gdyni z lat 20. XX wieku
9 lutego / niedziela
Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
Wstęp wolny
- 11:00 – „Kapelusze z ulicy Kilińskiego” – spotkanie autorskie z Agnieszką Wojciechowską-Sej
- 12:00 – „Modne czasy” – warsztaty tworzenia nakrycia głowy na podstawie archiwalnych fotografii Gdyni
- 13:30 – Otwarcie modułu na wystawie stałej „Gdynia – dzieło otwarte”
- 14:00 – Oprowadzanie po wystawie „Dawno temu nad Bałtykiem. Gdynia lat 20. XX wieku w obiektywie Romana Morawskiego”
Parafia Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, ul. Armii Krajowej 26
- 10:00 – Uroczysta msza święta z wojskową asystą honorową
10 lutego / poniedziałek
Pomnik Polski Morskiej, skwer Kościuszki
- 12:00 – Uroczystość z okazji 94. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich, wystąpienia okolicznościowe, złożenie wiązanek kwiatów
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, ul. Bema 26
- 18:00 – Uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni. Podczas sesji m.in. zostaną wręczone Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni” oraz Nagrody „Czas Gdyni” za najlepsze gdyńskie inwestycje
mat. prasowemat. prasowe UM Gdyni
KOMUNIKACJA MIEJSKA
W związku z imprezą w hali Gdynia Arena 8 lutego 2020 r. (sobota) wprowadzone zostają następujące zmiany w obsłudze komunikacyjnej:
- na linii 27 większość kursów obsługiwana będzie przez trolejbusy przegubowe
- na linii 109 obowiązywać będzie specjalny rozkład jazdy, zakładający skierowanie większej liczby kursów do Redłowa SKM (zamiast do Węzła F. Cegielskiej). Wykonane zostaną także dodatkowe kursy z Obłuża, Leszczynek i Śródmieścia w kierunku Redłowa. W godz. 8:00–20:00 linia obsługiwana będzie przez autobusy przegubowe
- po zakończeniu imprezy z przystanków „Gdynia Arena 01” i „Gdynia Arena 02”, wykonane zostaną na zasadzie regulacji dodatkowe kursy na liniach 27 i 109
źródło: Urząd Miasta Gdyni